Financie a podnikanie

Pri kúpe sedačiek do vozíkov nezabúdajte na prísny bezpečnostný štandard

Sedačky do vozíkov majú pre pohodlie zamestnancov nezameniteľný význam. Ide predovšetkým o ochranu ich zdravia – ak sa nachádzajú napríklad vo vysokozdvižnom vozíku celú pracovnú zmenu, čo neraz znamená osem hodín, ich chrbtica je neprimerane zaťažená.

Stará, poškodená či nepohodlná sedačka môže spôsobiť bolesti krížov, ochabovanie krčných stavcov a lopatiek. Nesprávna poloha chrbta vedenie často k trvalým poškodeniam tela a spôsobuje chronické bolesti hlavy či únavu.

Predchádzať takýmto dôsledkom sedavého zamestnania môže zamestnanec predovšetkým správnou životosprávou. Zamestnávateľ zas môže pre svojich pracovníkov zabezpečiť dostatok prestávok, aby im umožnil poprechádzať sa a ponaťahovať unavený chrbát, a vybaviť priestor vo vozíku kvalitnou sedačkou do vozíkov.

Ako má vyzerať správna sedačka do vozíkov?

Ideálny materiál na výrobu sedačiek je koža. Tá si vyžaduje najmenšiu údržbu, je vhodná z hygienického hľadiska a koža ako materiál vydrží dostatočne veľkú záťaž.

Sedačka by mala byť polohovateľná. Ideálne nastavenie sklonu sa pohybuje v rozsahu 15 stupňov. Nezabúdajte, že vozík má najčastejšie na starosti dospelý muž. Preto treba počítať aj s dostatočnou váhovou záťažou, ktorá by sa mala pohybovať do 120 kilogramov.

Sedačka musí zodpovedať výkonu práce a vozíku, na ktorý je určená. Podľa toho totiž výrobca zohľadňuje jej tvar, veľkosť, možnosť úprav a manipulácie, typ tlmičov, ale napríklad aj taký detail ako operadlá po bokoch. Dôležitá je aj výška opierky chrbta, ktorá musí byť pre zamestnanca čo najpohodlnejšia a samozrejme aj dobré pneumatiky na VZV, bez ktorých by to celé vôbec nešlo.

Musí spĺňať prísne kritériá

Ak vyberáte sedačku do stroja určeného na stavebnú techniku, nezabúdajte, že musí spĺňať prísne kritériá. Dôležité pri výbere je, aby mala sedačka správne odpruženie, aby sa tak pri práci predchádzalo zbytočným zraneniam. Preto je dobré sa predovšetkým pred kúpou do špecializovaných strojov poradiť o výbere tej najvhodnejšej priamo s predajcom.

Pri kúpe zohľadnite aj typ pásu a opierku chrbta. Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu konkrétneho typu sedačky, uistite sa, že v prípade potreby sa bude dať doplniť niektorými prvkami. Po čase možno zamestnanci ocenia pridanú opierku hlavy, opierky rúk alebo a rozhodnete zaviesť bezpečnostný pás. Do sedačky sa nebojte investovať, vložené financie sa vám vrátia v podobe spokojných a aktívnych zamestnancov.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy