Financie a podnikanie

Investičné zlato: aktuálna situácia v Česku a na Slovensku

Mnohí ľudia sa rozhodnú zhodnotiť svoje financie investovaním do zlata. Ide o skvelý spôsob, pretože zlato sa už z čias histórie považuje za ideálnu formu investovania svojich ušetrených peňazí. Aká je však aktuálne situácia na slovenskom a českom trhu? Na to sme sa pozreli bližšie.

Bohužiaľ, na Slovensku, ale aj v Českej republike je pomerne úzka ponuka zlatých zliatok. Tie sa vyrábajú v rámci švajčiarskych rafinérií. Žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zlatých tehličiek nevyrába. Medzi producentov svetovo uznávaných zlatých tehličiek nepatrí ani žiadna slovenská mincovňa. Aj to je dôvod, prečo je na Slovensku a v Českej republike obmedzená ponuka. Za to je však rozpätie cien veľmi široké a cenová ponuka najlacnejšieho a najdrahšieho predajcu častokrát presahuje aj 10 %.

Predražený nákup

Slováci a Česi tak častokrát platia pri nákupe zliatok viac, ako susední Nemci alebo Rakúšania. Cena zlata sa im tak dokáže poriadne predražiť, čo nie je správne. Aj odborníci predsa tvrdia, že zliatok z rovnakej rafinérie a s rovnakými vlastnosťami ako je hmotnosť či rýdzosť, by mal mať aj rovnakú predajnú cenu. Preto sa neoplatí sledovať cenu zlata na komoditnej/tovarovej burze.

Porovnávanie cien

Ak budete chcieť investovať do zlata spôsobom, že si zakúpite zlaté zliatky, určite si vopred porovnajte ceny predajcov. Nakupujte ideálne u takých, ktorí sú lacnejší, majú dobré referencie a v konečnom dôsledku je dôležité, aby mali zlato skladom. To je tiež možné overiť si vopred. Okrem iného, pred výberom sa môžete poradiť aj s odborníkmi na investovanie do zlata. Nie každý sa totiž v tejto oblasti vyzná dostatočne a ak nemáte predošlé skúsenosti a chceli by ste vedieť viac, určite odporúčame obrátiť sa na skúsenejších, ktorí vám zaručene radi pomôžu.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy