Financie a podnikanie

K založeniu s.r.o. vedie dlhá cesta. Vy si ju môžete skrátiť

Založenie s.r.o. je výhodným riešením pre mnohým podnikateľov či živnostníkov. Avšak byrokratické prieťahy ani čakanie nie sú nič príjemné. Okrem toho úrady záujemcov každoročne prekvapia zmenami zákonov a novými poplatkami.

Zložité založenie s.r.o. teda mnohí začínajúci podnikatelia radšej presunú na profesionálov, ktorí celý proces zakladania pretrpia pre vás. Ušetria tak nielen váš čas, ale aj energiu, ktorú môžete investovať do vecí, ktoré sú pre vašu prácu dôležitejšie. Ak sa rozhodnete pustiť do vybavovania sami, nezabudnite na niekoľko dôležitých bodov.

Informujte sa vopred

Nie je náhoda, že úrady sú najvyťaženejšie pred sviatkami. Nie je to preto, že by sa živnostníci chystali zbaviť povinností a stráviť Vianoce v pokoji. Na Slovensku je však dobrým zvykom, že zákony sa rok čo rok menia a v januári bude komunikácia s úradmi o niečo náročnejšia. Ak sa teda rozhodnete urobiť zo svojho biznisu s.r.o., začnite čo najskôr.

Základom je zvoliť si obchodné meno, ktoré bude váš podnik nielen dostatočne prezentovať, ale predovšetkým nebude totožné či ľahko zameniteľné s menom inej podnikajúcej osoby. Na to vám nebude stačiť len bežné vyhľadávanie.

Ak si výberom nie ste istí, môžete nahliadnuť aj do obchodného registra. Okrem mena každá firma potrebuje aj adresu. Pokiaľ nemáte vlastnú kanceláriu, môžete použiť aj svoju osobnú adresu. Ak ešte bývate u rodičov, uistite sa na úrade, či nepotrebujete aj ich písomný súhlas. Ten naopak určite potrebujete v prípade, že nehnuteľnosť, v ktorej firma oficiálne sídli, patrí inému vlastníkovi. Vyriešiť tieto starosti môže aj jednoduché virtuálne sídlo.

Okrem toho musíte presne zadefinovať, aký bude predmet vášho podnikania a určiť aj konateľov firmy a správcu vkladu, ktorým sa stane jeden z konateľov. Úlohou konateľov je firmu riadiť a rozhodovať za ňu.

Máte už vypracované zakladateľské dokumenty?

Ak s.r.o. zakladáte sám, stačí vypracovať zakladateľskú listinu. Naopak, pri spoločníkoch a budúcich kolegoch sa vypracuje spoločenská zmluva. Tá okrem obchodného mena a sídla obsahuje aj predmet podnikania, výšku imania, určenie konateľov a ďalšie údaje, ktoré budú úrady pri zakladaní vyžadovať.

Od roku 2016 nie je povinnosťou zakladateľa s.r.o. vloženie základného imania, ktoré v minulosti predstavovalo 5 000 eur, ktorá sa dokladovala výpisom z účtu. Podľa najnovšej zmeny dnes už stačí, ak správca doloží k zmluve písomné vyhlásenie.

Po dodaní dokumentov si môžete uplatniť nárok na živnostnícke oprávnenie. Tu môžete ušetriť najmä vďaka elektronickému ohláseniu. Živnostenské oprávnenie vydáva okresný úrad na odbore živnostenského podnikania. Potom vás čaká komunikácia so Sociálnou poisťovňou, ktorá musí potvrdiť, že voči nej, ani voči zdravotnej poisťovni nemáte žiadne podlžnosti.

Ak poisťovňa potvrdí, že ste bez dlhov, môžete dať svoju s.r.o. zapísať do obchodného registra. Formulár k zápisu nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti. Na záver vás čaká ešte registrácia na daňovom úrade a aktivácia elektronickej schránky, ktorú nájdete na webe slovensko.sk.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy