Financie a podnikanie

Zlatý darček pre bábätko? Dukát do kolísky

V takmer všetkých kultúrach sa príchod bábätka na svet nejakým spôsobom oslavuje. Akonáhle sa narodí bábätko niekomu v rodine, zrejme premýšľate nad tým, čím ho obdarovať. Zabudnite na roztomilé dojčenské oblečenie, z ktorého skôr či neskôr bábätko vyrastie, ani nekupujte jednorazové plienky, ktorých majú rodičia určite viac než dosť. Skôr než praktický darček zvoľte nejaký hodnotný. Inšpirujte sa napríklad v starej slovenskej tradícii.

Jednou zo slovenských tradícií, ktorá zažíva v posledných rokoch návrat, je darovanie dukátu do kolísky. Zlato je drahý kov, ktorého hodnota neustále rastie, a tak sa jedná o vskutku hodnotný a originálny darček. Zároveň dávate týmto gestom najavo, že narodenému bábätku prajete v živote šťastie a blahobyt.

Traja králi niesli zlato do Nazaretu

Ak by sme sa mali pozrieť do minulosti, tak podľa legiend aj traja králi niesli k jasličkám do Nazaretu ako darček zlato, lebo vyjadruje hojnosť a stabilitu. Dukát by mal bábätko ochrániť pred núdzou a chudobou. V chudobných rodinách sa navyše dukát stal putovný, a tak mal aj symbolickú funkciu.

Zlatá minca je v podstate talizman, ktorý si dieťa uschová až do dospelosti, a potom je len na ňom, či si ho nechá schovaný pre šťastie, alebo ho premení na hotovosť.

Kde dukát k narodeniu bábätka kúpiť?

Ak hľadáte predajňu, ktorá dukáty k narodeniu bábätka ponúka, potom sa pozrite do ponuky mincovne. Pražská mincovňa sa snaží tradíciu opäť obnoviť, a preto vyrazila tri druhy pamätných mincí so symbolmi narodenie bábätka. Na každej minci je navyše vyrazený ročník, ale nemusí sa jednať iba o aktuálny rok 2018, ale aj o staršie ročníky, teda môžete dokúpiť dieťaťu dukát spätne.

Pražská mincovňa má pobočku aj v Bratislave, a to na ulici Dunajská, a tak tu v predajni môžete nájsť mince, ktoré dáte novorodencovi do kolísky.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy