Super tipy

Viete odporučiť knihy pre deti od 9 rokov?

Medzi ôsmim a desiatym rokom veku dieťaťa sa tzv. „láme chlieb“. Aj keď ste do tej doby viedli deti ku knihám, okolo deviateho roku už deťom číta máloktorý rodič, pretože dieťa je už schopné vo veľkom „konzumovať“ knihy samo. Deti naviac prepadajú ďalším lákadlám, ako sú televízne seriály či sociálne siete. A práve v tomto období je preto dôležité deti zaujať knihami opäť.

S predškolákmi to máme jednoduchšie

V predškolskom veku dnes dieťa knihou zaujmete pomerne jednoducho. Rôzne interaktívne knižky sú pre deti veľkým lákadlom, často sú dokonca tou najzaujímavejšou hračkou. Ak ste rozumní rodičia a dieťa držíte v tomto veku ďalej od mobilných telefónov a inej techniky, určite dá prednosť knihám pred rôznymi plyšovými hračkami, figúrkami a iným hračkovým balastom, ktorý hračkársky priemysel vo veľkom chrlí. Pokiaľ dieťaťu čítate aspoň 30 minút denne, a súčasne ho vediete k samostatnej práci s knihou, dávate mu skvelý základ do budúcnosti.

9. rok býva pokiaľ ide o čítanie zlomovým

Mladší školský vek je s knihami veľmi prirodzene prepojený, pretože sa dieťa učí čítať a zdokonaľuje sa v ňom. Je preňho dobrodružstvom objavovať, čo sa skrýva v riadkoch kníh. Ale práve okolo deviateho roku nastáva kríza. Mnohé deti prestávajú čítať, objavujú iné zdroje informácií, často veľmi povrchné alebo skreslené (od youtuberov), ale aj iné lákadlá zábavy (napr. počítačové hry).

Okolo 9. roku života by sa dieťa malo naučiť ku knihám naviac pristupovať inak. Či už číta beletriu, alebo náučné knihy, od „hltať knihy“ by malo postupne prechádzať k hlbšiemu pochopeniu zmyslu obsahu. Čítanie potom už nie je jednoduchou zábavou, ale vlastne náročným koníčkom a štúdiom. A je opäť na nás, rodičoch, pomôcť deťom túto fázu prekonať. Neznamená to samozrejme, že deti odlákame od žánrov, ktoré ich zaujímajú. Každá kniha by sa však mala stať predmetom hlbšieho skúmania a záujmu. Nech už ide o tému knihy, samotný žáner či autora.

Tip na knihy, ktoré budú vaše 9-ročné dieťa baviť

Väčšina detí si knihu, ktorú bude čítať, volí podľa žánru, autora, alebo odporúčania. Skúste im odporučiť tieto knihy pre deti od 9 rokov:

Astrid Lindgrenová: Mio, Môj Mio

Ide o knihu svetoznámej autorky, ktorá je známa predovšetkým vďaka knihe Pippi Dlhá Pančucha. Tentokrát predstavuje príbeh deväťročného chlapca, o ktorého jeho okolie nejaví príliš veľký záujem. A tak sa vydá do kúzelnej krajiny hľadať svojho vlastného otca. A čo ho čaká? Ako inak! Predovšetkým parádne dobrodružstvo.

John Boyne: Chlapec na vrchole hory

Témou knihy je vojna očami dieťaťa. Je to už tretia kniha autora s týmto zameraním. Na zaujímavosti to však ani tretej knihe v poradí neuberá. Práve naopak. Tentokrát rozpráva príbeh chlapca, Pierrota. Ten sa ocitne v sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler sa stane chlapcovým vzorom, takmer druhým otcom, a postupne sa z dobrého chlapca stáva beštia.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy