Zdravie

Vhodné matrace sú základom dobrého aj zdravého spánku

Dobrý spánok je dôležitý pre naše fyzické a psychické zdravie. Tretinu svojho života sa doslova „nabíjame“ spánkom. Aj keď je to prespaná časť života, veľmi záleží na tom, ako sa na ňu pripravíme. A základným vybavením pre dobrú spánkovú hygienu je správne zvolený matrac. Na čo si dať pri jeho výbere pozor?

Vybrať dnes matrace do domácnosti býva zložité. Sortiment je až neuveriteľný, zorientovať sa v ňom nie je vôbec jednoduché. Niekedy v zúfalstve siahneme na drahší matrac v naivnej predstave, že bude lepší než ten lacnejší. Avšak ani cena nie je tým správnym hľadiskom, podľa čoho si matrac vybrať? Nepomáha nám ani to, keď si matrac vyskúšame osobne niekde na predajni. Je iné skúšať matrac pár minút, v džínsoch, alebo na ňom spať v pyžame celú noc či niekoľko nocí. Je dôležité preto vyberať skôr podľa parametrov, než prvého dojmu.

Jednou z najdôležitejších vlastností je tvrdosť matraca

Niekto si nevie predstaviť spánok na tvrdom matraci, niekoho začne chrbát bolieť už len pri predstave, že by spal naopak na tom mäkkom. Zlatou strednou cestou sú stredne tvrdé matrace, tu nám to však výrobcovia začali komplikovať a často nám ponúkajú stredne tvrdé aj stredne mäkké. Takže opäť je dobré poznať pravidlo: čím máme vyššiu hmotnosť, tým potrebujeme tvrdší matrac. A pozor, všímajte si nosnosť matracov, ktoré kupujete. Musí odpovedať vašej hmotnosti.

Ako vybrať matrac do manželskej postele?

Postele a matrace 140×200 cm nie sú pre trvalé spanie v páre dostatočné. (Naopak, je to ideálny rozmer postele pre komfortné jednolôžko.) Snažte sa radšej do spálne dostať posteľ 160×200 cm, než ďalší nábytok. Alebo dokonca so šírkou 180 cm. Ak je niekto v páre dvojmetrovým, budete potrebovať predĺženú posteľ aj predĺžený matrac.

Ako vybrať partnerský matrac? Dôležitou zásadou je, netrvať na spojenom matraci. Ak máte s partnerom odlišné požiadavky na tvrdosť matracov, zvoľte matrace delené. Podľa celkovej šírky postele buď dva matrace 80×200 cm, alebo dva matrace 90×200 cm.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy