Zdravie

V čom je prospešná zelená káva?

Zelená káva je hitom všetkých, ktorí chcú zdravšie žiť aj schudnúť. Že ste o tomto „zázraku“ ešte nepočuli? Potom si prečítajte dnešný článok a dozviete sa viac!

Vyšší podiel kyseliny chlorogenové aj kávovej

Zelená káva sú vlastne kávové zrná, ktorá neprešla pražením. Práve z tohto dôvodu sa v nich zachoval vyšší podiel kyseliny chlorogenové aj kávovej. Kyselina chlorogenová pôsobí na hladinu krvného cukru, a to tak, že ju znižuje. Táto látka je zaradená medzi antioxidanty a napomáha znižovanie cukru, a tým pádom k premene jeho nadbytku v tele na tuk. Tento vnútorný tuk sa väčšinou hromadí v oblasti brucha a obklopuje srdce, pečeň, pankreas alebo obličky. Práve toto hromadenie zvyšuje riziko vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych chorôb. Zelená káva má tiež baktericídne vlastnosti, potláča riziko výskytu žlčových kameňov u mužov a dokáže aj zmenšiť celulitídu. Táto káva obsahuje aj kofeín, a to dokonca vo väčšom množstve než v tej čiernej. Kofeín znižuje vstrebávanie glukózy do krvi a spolu s fenoplastickými zlúčeninami podporujú srdcovú aktivitu aj krvný obeh.

Zelená káva sa sušia len na slnku

Zelená káva sa získava z bobúľ kávovníka, ktoré sa niekoľko týždňov sušia na slnku. Potom dochádza k ich prasknutiu a k vypadnutiu zrnká zelenej kávy. Ako sme spomenuli vyššie, tieto zrná sa nepraží.

Nežiaduce účinky nie sú známe

Extrakt zo zelenej kávy môžete užívať vo forme kapsúl alebo tabliet. Ale jej účinky môžete do tela vstrebávať aj pitím. Zatiaľ nie sú uvádzané žiadne negatívne a ani vedľajšie účinky, ale obsiahnutý kofeín môže mať nežiaduce účinky ako kofeín v klasickej silnej káve. Čo znamená, že ľudia, ktorí nesmú konzumovať kofeín všeobecne, by nemali užívať ani výťažky zo zelenej kávy. Rovnako sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, deťom do 16 rokov a osobám s vážnejšími srdcovému alebo ciev a vysokým krvným tlakom.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy