Zdravie

Bojíte sa zubára? Vieme, ako strach prekonať!

Krásny úsmev, za ktorý by sme sa nemuseli hanbiť – to je sen snáď každého z nás. Bohužiaľ usmievať sa od ucha k uchu a ceniť pri tom všetky zúbky si môže dovoliť len málokto. Väčšina z nás svoje zuby schováva za zatvorenými ústami a okrem nepríliš vábne vyzerajúcich zubov sa hanbíme aj za zápach z úst spôsobený kazy vnútri dutiny ústnej. Za tieto problémy môže strašiak menom zubár, ktorého sa desí až 75% celkovej populácie – z toho 15% ľudí pociťuje dokonca panickú hrôzu až fóbiu. Máte strach zo zubára, ale vaše zuby nie sú v takom stave, že by ste si mohli dovoliť nechodiť na prehliadky? Potom si prečítajte náš dnešný článok, v ktorom sa vám pokúsime pomôcť od strachu z návštevy stomatológa!

Ja k zubárovi nepôjdem, ja k zubárovi nepôjdem!

Ak sa bojíte zubára ako čert kríža, svojho strachu sa rozhodne nezbavíte tým, že sa mu budete vyhýbať, nebudete chodiť na pravidelné prehliadky a necháte tak stav vašich zubov dôjsť až tak ďaleko, že vám postupne všetky vyzerajú. Pokazené zuby nielenže nevyzerajú dobre, ale zároveň vám môžu zamaskovať na celý rad zdravotných komplikácií nehovoriac o už spomínanom zápachu z úst.

Dám si panáčika na posilnenú!

Čaká vás pravidelná prehliadka u vášho stomatológa a vás napadlo, že svoj strach obrníte alkoholom? Potom na to rýchlo rýchlo zabudnite! Po prvé to váš strach nezmierni a za druhé si alkohol moc nerozumie sa znecitlivujúcim lieky, ktoré vám zubár môže dať proti bolesti. Ak sa naozaj bojíte a neveríte sami sebe, že z čakárne neutečiete, potom si so sebou vezmite kamaráta či kamarátku. Ten už vás utiecť nenechá.

Hovorte o svojom strachu!

Snáď žiadny zubár nemá ani jednu skúsenosť s človekom, ktorý by sa mu pri prehliadke na kresle neklepal ako osika. Verte, že majú veľa zážitkov s ľuďmi, ktorí sa boja, sú nervózni alebo dokonca strachy plačú – áno, aj to sa stáva. Preto svojmu zubárovi o strachu povedzte a dohodnite sa s ním na postupe. Väčšina stomatológov je ochotná vyjsť svojim pacientom v ústrety, takže im okrem analgetík sľúbi, že v prípade bolesti prestanú sa zákrokom a podobne.

Prospech návštevu u zubára!

Ak patríte medzi spomínaných 15% ľudí s panickým strachom z návštevy zubára, potom celú jeho návštevu prospech. Áno, aj toto je v dnešnej dobe možné! Za tento zážitok si ale budete musieť priplatiť a to rádovo až niekoľko tisíc korún. Pokiaľ ale viete, že svoj strach neprekonáte, potom tie peniaze za investíciu do zdravia a krásnych zubov rozhodne stojí.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy