Zdravie

Je konope siate skôr liečivá bylina, alebo droga?

Konope siate je jednoročná dvojdomá rastlina pochádzajúca z Ázie. Prvé dochované zmienky pochádza zo starej Babylónia, kde sa „tráva“ pestovala už pred siedmimi tisíckami rokov. Bylina sa onedlho rozšírila aj do Afriky, Európy a Ameriky a využívala sa ako podporný prostriedok pri liečbe horúčky, malárie, úplavica a sneti. V európskych podmienkach našla využitie pri liečbe kožných problémov, porúch spánku, astmy a v neposlednom rade epilepsie. Napriek svojim pozitívnym účinkom sa konope potýka s kontroverzií – kvôli obsahu THC patrí na zoznam omamných látok.

Kto nepestoval, mohol dostať pokutu

Konope to v minulých dekádach nemalo jednoduché. Pritom ešte za vlády kráľovnej Alžbety bolo pestovanie povinné a poľnohospodári, na ktorých poliach rastlina chýbala, boli pokutovaní. Dnes je to paradoxne skôr naopak. Na území Slovenskej republiky sa bylina pestovala po stáročia, ale postupom času ju nahradili iné priemyselné plodiny. V súčasnej dobe je legálne pestovanie technického konope. Podmienkou je, aby obsah THC v sušine nebol vyšší ako 0,3%.

Naozaj všestranná liečivka

Vráťme sa však k blahodárnym účinkom konope. Pri výrobe liečiv sa využívajú najmä listy a kvety. Nazmar však neprídu ani ostatné časti rastliny – zo semien sa vyrába kozmetické prípravky.

Konope siate zamedzuje upchávanie ciev, čím slúži ako prevencia pred arterosklerózou. Zároveň dokáže spriechodniť dýchacie cesty, pretože uľahčuje vylučovanie hlienov. Za zmienku stojí tiež výsledky pri liečbe nespavosti, stresu a depresiou. Avšak pozor – užívanie iných druhov konope s vysokým obsahom THC môže naopak depresívne stavy navodiť.

Na zozname pozitívnych účinkov nesmie chýbať využitie konope ako lokálneho anestetika, lieku na žalúdočné nevoľnosti, zmiernenie zeleného zákalu a schopnosť obnovy črevnej výstelky.

Ako znie resumé? Konope siate nie je droga, ale liečivka.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy