Zdravie

Stres škodí zdraviu. Zostaňte v pohode!

Stres má negatívny vplyv na našu psychickú i fyzickú stránku. Ak sa budeme dlhodobo vystavovať nadmernému stresu, môžeme si zamaskovať na oveľa viac, než na nepríjemné žalúdočné vredy alebo vrásky na tvári. Uvedomujeme si, že stresu sa v bežnom živote nedá vyhnúť úplne. Namiesto toho, aby ste tento problém riešili chemickými liekmi, ktoré síce sľubujú pomoc, ale vášmu telu skôr škodí, než aby pomáhali, si prečítajte nasledujúce riadky. Našli sme pre vás niekoľko čisto prírodných spôsobov, ako sa zbaviť stresu – určite medzi nimi nájdete aspoň jeden, ktorý vám pomôže!

1. Čokoláda

O čokoláde sa s obľubou hovorí, že obaľuje nervy a je teda vhodnou voľbou pre chvíle nepokoja. Lenže pozor – nie je čokoláda ako čokoláda a niektoré druhy si na čokoládu iba hrajú! Vedci majú v tomto ohľade jasno: ak sa chcete zbaviť stresu a naučiť sa s ním lepšie vysporiadať doprajte si každý deň 50g kvalitnej horkej čokolády. Teda žiadne mliečne či orieškové variácie, pekne horkú čokoládu s čo možno najvyšším podielom kakaa.

2. Mlieko s medom

Tiež ste ako deti od babičky alebo mamičky počúval, že na zaspanie je najlepšie teplé mlieko s lyžicou medu? Potom verte, že aj odborníci sa za toto tvrdenie pokojne podpíšu. Obsahom mlieka je okrem iného aj aminokyselina zvaná tryptofán, ktorá sa počas vstrebávanie do organizmu postará o to, aby sa do tela lepšie vstrebával vápnik. Ak budete v strese, naordinujte si šálku horúceho mlieka s medom. Hneď vám bude lepšie.

3. Harmanček

O pozitívnych účinkoch harmančeka sa toho už popísalo veľa. Právom je táto rastlinka toľko obľúbená a radí sa aj medzi najčastejšie používané bylinky v celej Európe. Medzi jeho vlastnosti patrí nielen schopnosť zmierniť kŕče v svaloch, ale zároveň upokojiť telo i myseľ. Nie každý sa ale na harmanček môže spoľahnúť – napríklad alergici či tehotné ženy by mali užívanie harmančeka najskôr skonzultovať so svojím lekárom.

4. Mučenka

Pre niekoho možno neznáma rastlinka – to je mučenka. Je známa pre svoju schopnosť pomôcť k zdravému a plnohodnotnému spánku a okrem iného sa pýši aj sedatívnymi účinkami. Pri strese vám dokáže pomôcť najmä v kombinácii s valeriánou lekárskym.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy