Zdravie

Nedostatočná dentálna hygiena môže spustiť tieto ochorenia

Naše zuby majú zásadný vplyv na celkové zdravie tela. Reuma, srdcové problémy alebo cukrovka sú len niektoré z ochorení, ktoré môže vyvolať podcenená zubná hygiena.

Zlé zuby alebo zapálené ďasná majú na zdravie oveľa väčší vplyv, ako si väčšina ľudí myslí. Najčastejšími zubnými ochoreniami sú zubný kaz a paradentóza, ktoré sa môžu rozšíriť do celého tela a spôsobiť vážne ochorenia, ak sa neliečia.

Zubný kaz a paradentóza sú najčastejšie ochorenia zubov

V ústach je nespočetné množstvo baktérií. S dobrou ústnou hygienou sa dajú udržiavať v rovnováhe a nespôsobujú žiadne škody. Ak sa však zuby nečistia pravidelne a správne, môže dôjsť k nerovnováhe. Škodlivé baktérie zubného kazu sa môžu množiť a napádať zubnú substanciu.

Ak choré miesto neošetrí zubár, baktérie sa môžu šíriť cez zub, do drene a nervových ciest. Baktérie kazu sa tak môžu dostať do ciev a tým aj do celého tela. Neliečené baktérie zubného kazu môžu v najhoršom prípade spôsobiť abscesy v krku, pľúcach, pečeni alebo dokonca život ohrozujúci zápal srdcovej chlopne.

Nebezpečné môže byť aj ochorenie ďasien. Odhaduje sa, že paradentózou a teda ochorením parodontu trpí viac ako 60 percent dospelých. Pri paradentóze sa baktérie môžu dostať do nervových ciest a krvného obehu. Telo reaguje uvoľňovaním zápalových látok. Ak sa nelieči, môže to viesť k nebezpečným cievnym zmenám v celom tele, ktoré môžu trvalo poškodiť organizmus.

Infarkt, problémy s potenciou a potraty

Škodlivé účinky má najmä paradentóza: Zapálené ďasná oslabujú imunitný systém a zvyšujú riziko reumatizmu, pľúcnych ochorení, infarktu, problémov s potenciou, zápalov kĺbov, cukrovky a potratov.

Parodontitídu preto v žiadnom prípade netreba podceňovať. Potvrdzujú to aj výsledky rôznych štúdií. V súlade s tým sa riziko srdcového infarktu u osoby s paradentózou zdvojnásobuje. A u tehotných žien sa riziko predčasného pôrodu zvyšuje 7,5-krát.

Známe sú aj interakcie medzi zlými zubami a cukrovkou. Zápalové ložiská spôsobené paradentózou privádzajú hladinu cukru v krvi do nerovnováhy. V dôsledku toho stúpa hladina cukru v krvi a zvyšuje sa riziko cukrovky. Keďže diabetici sú náchylní na zápaly, je u nich vyššie riziko zápalu ďasien.

Hroziť môže aj riziko nesprávneho zarovnania zubov a deformácie čeľuste, ktoré sa dá vyriešiť novými zubnými náhradami. Najlepšia je samozrejme pravidelná dentálna hygiena,. Na ktorú si treba počas dňa nájsť čas a máte po starostiach.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy