Zdravie

Kyselina listová je dôležitou hlavne počas tehotenstva, ale nielen vtedy

Obvykle o nej zas toľko nepočujeme. Akonáhle však ako žena otehotnieme, je kyselina listová doslova zaklínadlom, ktoré nám nesmie chýbať. Odborníci ale odporúčajú jej užívanie už v čase, keď otehotnieť plánujeme. Tento vitamín je však dôležitý aj mimo naše primárne reprodukčné obdobie.

Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B. Konkrétne ide o vitamín B9, tzv. folát. Je to dôležitý vitamín, ktorý spolu s vitamínom B12 zodpovedá za správnu krvotvorbu. Pokiaľ máme nedostatok kyseliny listovej, dochádza k poruchám v tvorbe červených krviniek. Kyselina listová je dôležitá tiež pre rast a vývoj plodu. Významne sa podieľa na procesoch bunečného delenia a taktiež na tvorbe nukleových kyselín. Práve ony sú nositeľmi genetickej informácie.

Podľa názvu kyseliny listovej sa dá vytušiť, kde sa prirodzene nachádza

Najčastejšie je to v listovej zelenine, ako sú rôzne šaláty, ale taktiež v kapusta, kel, karfiol, brokolica, pór, zelená fazuľa a avokádo. Nechýba v celozrnnom pečive. Zo živočíšnych potravín ju obsahujú vajíčka, mlieko a pečienka.

Čo keď nám kyselina listová chýba?

V tehotenstve spôsobuje nedostatok kyseliny listovej špatný vývoj plodu a môže dôjsť k potratu. Jej nedostatok sa objavuje práve v tehotenstve, ale tiež pri celiakii, nádorových ochoreniach, u seniorov aj u alkoholikov. Príznakom býva popudlivosť až agresivita, únava a strata chuti k jedlu.

Zaistite si dostatok kyseliny listovej vhodným doplnkom stravy

Spoločnosť Naturvita vyrába výživový doplnok Kyselina listová super. Obsahuje vhodnú kombináciu kyseliny listovej B9 a vitamínu B12 plus ďalšie vitamíny zo skupiny B. Zaistite si dostatočný príjem tejto kyseliny aj ďalších B vitamínov. Výživový doplnok predáva online lekáreň Greenlike.sk.

TIP: Zaistite zdravie aj svojim vlasom, nechtom a pokožke s výživovým doplnkom Biosil.

 

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy