Cestovanie

Najstarší prírodné kupele sveta? Mŕtve more!

Mŕtve more leží na hranici medzi Izraelom a Jordánskom. V hebrejčine sa nazýva Jam Hamelach (doslova „More soli“). Je to najnižšie položené miesto na zemskom povrchu. Jeho dĺžka je 80 km a maximálna šírka 18 km. Vlieva sa do neho niekoľko riek, z ktorých najväčší je Jordán. Aj keď je v názve slovo „more“, jedná sa v skutočnosti o slané bezodtokové jazero s vysokou koncentráciou soli a minerálov (horčík, draslík, vápnik, bróm, mangán, zinok, sodík), ktorá spôsobuje, že sa v ňom nepotopíte. Voda Mŕtveho mora obsahuje asi osemkrát viac solí ako voda oceánov. Ryby a vodné rastliny tu neprežijú, preto sa nazýva „Mŕtve“.

Ako pobyt pri Mŕtvom mori prospieva?

Vďaka špecifickým podmienkam má oblasť Mŕtveho mora veľmi priaznivé účinky pri liečbe kožných ochorení (psoriáza, vitiligo, akné), chorôb dýchacej sústavy a pohybového ústrojenstva. Liečivá nie je len voda, ale aj čierne bahno z Mŕtveho mora. Bahenné zábaly odstraňujú svalové a nervové napätie, zlepšujú krvný obeh a uľavujú od reumatických bolestí.

Za prehliadku stojí tiež zaujímavosti v okolí

Pobyt pri Mŕtvom mori nie je prospešný len pre telo, ale aj pre naše poznanie. V okolí sa nachádzajú významné staroveké pamiatky: pozostatky biblického mesta Jericha či púštne pevnosť Masada, ktorú nechal vystavať judský kráľ Herodes Veľký (73-4 pr. N. L.). Počas prvej židovskej vojny (66-70 n. L.) Sa táto pevnosť stala posledným miestom odporu židovských povstalcov proti Rimanom. Ďalšou zaujímavou lokalitou je Chirbet Kumrán ( „Ruina Kumrán“), v blízkosti ktorej bolo v rokoch 1947-1956 objavené 11 jaskýň. V niektorých jaskyniach boli uschované najstaršie biblické rukopisy, pochádzajúce z 2. stor. pr. nl. l.

Ak chcete zažiť skvelú dovolenku plnú relaxácie aj objavovanie nových kultúr, neváhajte!

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy