Super tipy

Kedy sa oplatí výmena ohrievacieho telesa v sporáku?

Ohrievacie teleso je malá, ani nie finančne náročná vec. Predsa je však veľmi dôležitá! Bez nej je nám aj tá najkvalitnejšia rúra v podstate na nič, pretože nefunguje. Práve poškodenie čo odídenie ohrievacieho telesa patrí medzi najčastejšie dôvody opravy samotného spotrebiča. Niektorí odborníci na elektroniku dokonca vravia, že práve ohrievacie teleso patrí medzi najčastejšie „kazítka“ nielen v sporáku, ale napríklad aj v práčke.

Tým si výrobcovia zabezpečujú, že v priebehu najbližších rokov, samozrejme krátko po uplynutí záručnej lehoty, bude spotrebiteľ nútený kupovať nový výrobok. Proti tomuto tvrdeniu sa výrobcovia samozrejme ohradili. Kde je pravda, to sa zrejme nedozvieme, avšak samotná Európska únia začala sprísňovať pravidlá pre elektronické výrobky a chystá sa potencionálne kaziče trestať.

Ak sa však po každej poruche ohrievacieho telesa nechystáte vrátiť výrobkov, pozrime sa trochu bližšie na to, kedy sa výmena ohrievacieho telesa do práčky alebo sporáka oplatí a kedy už nie.

Čas vymeniť starý výrobok?

Možno je váš sporák aj po dvadsiatich rokoch varenia vo vašej domácnosti plne funkčný. Avšak vo chvíli, keď odíde ohrievacie teleso, je čas zvážiť, či nie je priestor na jeho výmenu. Je sporák šetrný? Jednorazová kúpa nového nemusí byť tou najjednoduchšou voľbou, na druhej strane vám môže podstatne veľa ušetriť v rodinnom rozpočte. Ak sa na vec pozriete z dlhodobého hľadiska, ktorá investícia sa vám vyplatí viac?

Viete si vymeniť a kúpiť ohrievacie teleso do sporáka? Ak ste domáci kutil, možno vnímate výmenu ohrievacieho telesa ako svoju povinnosť. V tom prípade môžete výmenu vyskúšať a opravený sporák, ak už má to najlepšie za sebou, používať ďalej napríklad na chate. Ak sa však v opravách nevyznáte, rozhodne si zavolajte na pomoc odborníka. Ohrevné teleso sa pohybuje od druhu a značky v rozmedzí od pätnásť do päťdesiat eur, nájdete však aj lacnejšie, či naopak drahšie.

Oprava ohrievacieho telesa vás môže stáť až do šesťdesiat eur. To nie je veľa, ak sa však pokazí opäť, je čas myslieť na nový sporák. Opravy totiž začnú pribúdať a najmä pred sviatkami vás môže nepríjemne prekvapiť, ak sporák nečakane zlyhá.

Oprava bez skúseností? Neriskujte to

Elektrikári sú rozhodne proti! Výmena ohrievacieho telesa vyžaduje nielen skúsenosť, ale aj znalosť samotného výrobku. Je potrebné dodržiavať všetky prepojenia v správnom poradí. Pokiaľ to nedodržíte, sporák vám nebude fungovať.

Stať sa môže aj to, že aj pri najmenšej chybe vám bude výrobok fungovať sporák len na polovicu, napríklad pri plnom výkone bude hriať rovnako ako na treťom stupni.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy