Super tipy

Karambit: Pre mnohých najlepší nôž na svete

Je zvykom, že veci, ktoré boli v minulosti nepostrádateľné, čas od času niekto „vyhrabe“ z prepadliska dejín a urobí z nich fenomén. Nôž karambit je tak trochu iný prípad, pretože nikdy do ústrania neustúpil. Tradičné ázijský nástroj patril k nepostrádateľné výbave bojovníkov, ale rovnako dobre sa uplatnil aj v domácnosti. V dnešnej dobe ho stále používajú v niektorých odľahlejších oblastiach Filipín a zároveň patrí k obľúbeným zberateľským artiklom.

Prečo má karambit krúžok na držanie?

Pôvodný dizajn karambit pochádza z 11. – 14. storočia. Indonézska legenda hovorí, že dizajn karambit vychádza z tvaru tigrieho pazúra. Či už je to pravda, alebo nie, čepeľ umožňuje ľahké krájanie, rezanie, sekanie, hákovanie aj páranie. Niektoré varianty mali bezpečnostné krúžok (známy ako krúžok na držanie), iné boli bez neho. Postupom času sa čepeľ vyvíjala s ohľadom na lepšiu funkčnosť a použiteľnosť pri špecifických činnostiach. Moderný karambit má bezpečnostný krúžok na konci rukoväte a slúži k lepšiemu uchopeniu.

Karambit sa drží tak, že sa do krúžku vloží prst a potom sa uzavrie dlaň. Niektoré nože majú ešte jeden bezpečnostný krúžok na stĺpiku rukoväti pod čepeľou.

Nôž, ktorý v boji nezradí

Účel bezpečnostného krúžku je zjavný. Má zabrániť vykĺznutiu nože – napríklad pri vykrývanie ťažkých uhlov alebo pri preliezaní cez prekážky či pohybu vo vode. V priamom boji zaisťuje pevnejšie a istejšie držanie aj v situáciách, keď súper udrie nečakane tvrdo. Vďaka tomuto prvku je odzbrojenie oveľa ťažšie – protivník ho nemôže tak ľahko vyhodiť z ruky, prípadne ho použiť proti obrancovia, ako tomu je u väčšiny ostatných nožov. Nezáleží pri tom na tom, či je karambit držaný otvorenou či uzavretú dlaňou.

Tags

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy