Super tipy

Hľadáte kvalitnú tlač? Nezabudnite na papier

Tlačíte všetky dokumenty na jednom z najlacnejších kancelárskych papierov? Potom by ste mali vedieť, že nie len kvalita a značka tlačiarne, ale aj samotný papier je v tomto smere veľmi dôležitý. Správny typ papiera, ovplyvňuje kvalitu tlače a samozrejme s tým súvisiace aj náklady na ňu, životnosť samotnej tlačiarne a v neposlednom rade sa sem môže radiť aj životné prostredie.

Čo si všímať pri výbere a kúpe papiera?

Podobne ako pri výbere a kúpe novej tlačiarni by ste mali postupovať aj pri výbere papiera do tlačiarne. K tým najzákladnejším otázkam sa radia:

  • ako často budete tlačiť
  • koľko dokumentov v priemere plánujete vytlačiť
  • využitie farby (farebná alebo čiernobiela tlač) je dôležité tiež
  • aké typy dokumentov budete tlačiť (textové alebo obrázkové, prípadne fotografie)
  • aký typ náplne a tonerov na tlačenie budete využívať

Ak si zodpoviete tieto otázky, môžete pristúpiť ku ďalšiemu kroku, ktorým je vedomosť o základných pojmoch, vo vzťahu k papieru. Je to gramáž, belosť, opacita (priehľadnosť) a textúra.

Hmotnosť papiera

Tu sa sleduje hmotnosť papiera na 1 m2. . Čím vyššia bude gramáž, papier bude hrubší, silnejší a menej svetlý. V priemere má hmotnosť bežný kancelársky papier od 70 do 80 g/m2. Ten sa používa na bežnú tlač najmä textových dokumentov.

Kontrast

Od neho bude závisieť kvalita tlače tiež. Samozrejme, že by ste mali mať plné náplne do tlačiarne, ktoré niečo vydržia. Ale čím jasnejší bude papier, tým kontrastnejší a ostrejší bude vytlačený dokument. Kontrast sa označuje v mierkach od 1 do 100, kde vyššie číslo znamená lepšiu kvalitu.

Ak uvažujete o obojstrannej tlači, mali by ste vsadiť na nízku priehľadnosť papiera, čo je aj celkom logické. Inak by sa vám mohol text a obrázok prekrývať s opačnou stranou.

Na tlačenie fotografií sa odporúča použiť špeciálny papier, ktorého cena je samozrejme vyššia, no investovať sa do kvality naozaj oplatí. Takže pri budúcej tlači nezabudnite na naše rady a možno budete prekvapený, že aj papier má veľký význam pri kvalitnej tlači vašich dokumentov.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy