Cestovanie

Do Egypta? Osviežte si základné informácie

Chcete zažiť nezabudnuteľnú dovolenku v Egypte? Pokiaľ na ňu chcete spomínať len v dobrom, mali by ste mať na pamäti, že to v severoafrickej krajine chodí trochu inak ako u nás.

Ako je to s vízom?

V súčasnosti môžu občania SR cestovať bez víz len do sinajských rezortov Šarm aš-Šajch, Dahab, Taba a Nuwejba, a to po dobu 14 dní. V prípade cestovania mimo tieto rezorty (napr. Do Hurghady, Luxoru, Alexandria a pod.) Je vízum nutnosťou. Možno ho získať na medzinárodnom letisku, podmienkou je platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po skončení cesty.

Čo si so sebou nesmiete vziať?

S potravinami, alkoholom, drogami, zbraňami a pornografiou do Egypta necestujte. Kontroly na letiskách sú síce výnimočné, ale za prechovávanie drog hrozí až trest smrti. Môžete si so sebou vziať lieky pre osobnú potrebu, cigarety (cca 200 kusov) a menšie množstvo parfumu. Alebo si všetko kúpite až na mieste – väčšina vecí vyjde lacnejšie.

Najčastejšie zdravotné komplikácie

K najčastejším ochorením, ktoré poisťovne v súvislosti s dovolenkou v Egypte evidujú, patrí hnačka. Český Endiaron bohužiaľ nie je príliš účinný – oveľa lepšie sú lieky, ktoré zoženiete až na mieste (napr, Antinal DIAX a Drotazide). Ak chcete svoju črevnú mikroflóru pripraviť v predstihu, konzumujte pred cestou Actimel alebo výrobok na podobnej báze.

K ďalším častým neduhom patrí úpal, prechladnutie (pri prechode z klimatizovaného prostredia do tepla), zápcha a alergie.

Sprepitné – bakšiš

V reštauráciách a v hoteloch je zvykom dávať personálu prepitné čiže bakšiš, a to vo výške 10%. Koľko a komu peniaze navyše zaplatíte, je na vašom uvážení. Pre Egypťanov je však bakšiš veľkou motiváciou pre skvalitnenie služieb.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy