Zdravie

Čo všetko o vás prezrádzajú unavené oči a ako im môžete pomôcť?

Aj keď si to sami nevšimnete, unavené oči prezradia o vašom zdraví a celkovom stave tela viac, než si myslíte. Existuje mnoho dôvodov pre príznaky unavených očí. Často je to kvôli kancelárskej atmosfére a neustálym pohľadom do počítača.

Čo všetko môžu o vás unavené oči prezradiť a ako im pomôcť?

​Lepšie svetelné podmienky

Celodenná práca na PC a suchý vzduch spôsobujú symptómy a stres, ktorým sa často dá predísť liekmi na unavené oči, ktoré vám predpíše ten najlepší očný lekár v Nitre. Zmeniť svoj problém s unavenými očami skôr, ako sa zhorší však môžete aj svojpomocne – úpravou okolia, v ktorom svoje oči najviac namáhate.

Zachyťte denné svetlo očami, ako najlepšie viete. Aj pri práci za počítačom sú dobré svetelné podmienky pre unavené oči veľmi dôležité. Užitočné je v obmedzených svetelných podmienkach na jeseň a v zime napríklad LED svetlo denné biele, pretože sa najviac podobá prirodzenému svetlu.

​Nielen pľúca volajú po čerstvom vzduchu

Či už v kancelárii alebo obývačke je veľmi dôležitá pre naše oči aj dostatočná vlhkosť v rozmedzí 40 až 60 %, aby sa oči nevysušovali a zostali trvalo vlhké. Hlavne v zime môže za unavené oči zohrievajúci sa vzduch. To sa dá napraviť pravidelným vetraním, aby sa kompenzoval suchý vykurovací vzduch.

​Nezabudnite žmurkať

Pri práci na obrazovke je všetko zaostrené na obrazovku, čo znamená, že menej žmurkáme. To znamená veľké namáhanie očí. Jednotky žmurkania sú však dôležité pre slznú tekutinu.

Pravidelne preto žmurkajte, aby boli vaše oči prirodzene zvlhčené. Ak vaše slzy nestačia, môžete problém vyriešiť očnými kvapkami bez konzervačných látok. Nezabudnite, že ich správnemu výberu by malo predchádzať objednanie k odbornému lekárovi.

Nezaškodí ani to, ak pri únave na pár sekúnd zavriete oči, aby ste sa opäť upokojili. Aj diéta ovplyvňuje celé telo, vrátane unavených očí. Pite preto veľa nesladenej tekutiny. Dôrazne sa odporúča mrkvová šťava s množstvom vitamínu A. Zázraky robí ovocie a zelenina s vitamínmi A, B, C a E.

​Uvoľnite svoje oči pomocou cvičení

Dokonca aj pri práci v kancelárii môžete podporiť svoje oči jednoduchými cvičeniami. Položte si teplé dlane na oči na 2 až 3 minúty. Tma a teplo majú upokojujúci účinok.

Vzdialenosť medzi očami a obrazovkou je veľmi krátka, preto je dôležité, aby ste z času na čas sledovali vzdialené ciele.

Spojte ukazovák a prostredník a pomaly nimi krúživými pohybmi pohybujte od čela cez spánky až k ušiam.

Jemným tlakom sa uvoľní celé očné okolie. Dokonca aj kontaktné šošovky a vizuálne pomôcky môžu oči dráždiť, pretože v konečnom dôsledku nie sú ničím iným ako cudzím telesom v oku.

​Ktoré ochorenia môžu signalizovať unavené oči?

Choroby alebo nedostatky sú často dôvodom unavených a vyčerpaných očí. Unavené oči môžu preto signalizovať príznaky nasledujúcich ochorení:

  • mierne poruchy krvného obehu;

  • alkoholizmus;

  • ametropia;

  • rakovina;

  • zápal spojiviek;

  • svalová dystrofia;

  • nedostatok živín;

  • cukrovka.

Ak vás z jedného z týchto dôvodov často trápia unavené oči a sú možné aj iné príznaky, určite má zmysel navštíviť očného lekára skôr, ako vás jedného dňa zavalí úplná tma.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy