Zdravie

Čo by ste mali vedieť o dehydratovanej pokožke

Viete, že existuje rozdiel medzi suchou a dehydratovanou pokožkou? Ani jedna z možností nie je príjemná, obe si ale vyžadujú trochu iný prístup v liečbe.

Je vaša pokožka suchá alebo dehydratovaná?

Možno to poznáte: suchá, svrbivá pokožka, začervenanie, šupiny a napätie, ktoré nikdy úplne nezmizne. Je to jednoducho nepríjemné a časom to môže viesť k pokračujúcim kožným problémom ako sú vrásky na tvári, krku či hrudi. Táto „suchosť“ však môže byť spôsobená dehydratáciou. Pri suchej a dehydratovanej pokožke môžete zažívať takmer rovnaké pocity, no liečba oboch problémov sa môže líšiť.

Rozdiel medzi suchou a dehydratovanou pokožkou

Koža je najväčším ľudským orgánom a pravdepodobne aj jedným z najdôležitejších pre zdravie. Pomáha chrániť iné orgány a telo ako také pred toxickými škodlivinami, baktériami a dráždivými látkami. Najvrchnejšia vrstva kože obsahuje zmes olejových lipidov a voskov a okrem iného pomáha udržiavať vlhkosť pokožky. Ak vrchná vrstva neplní svoju funkciu, prejavuje sa to svrbivými pocitmi a suchou či dehydratovanou pokožkou.

Aký je medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo suchá pokožka vzniká pri nedostatku esenciálnych olejov, dehydratovaná pokožka postráda najmä vodu. Vzhľadom na to, že oba stavy sa prejavujú podobnými symptómami, je nevyhnutné, aby ste poznali koreň problému a na základe toho potom zmierňovali a liečili samotné potiaže.

Znaky dehydratovanej pokožky

V dehydratovanej pokožke absentuje také množstvo vody, ktoré by ju udržalo v zdravom a vitálnom stave. Pleť ostáva mastná a citlivá. Môže obsahovať dostatok olejnatých zložiek, no nemá dostatok vody, aby sa oba momenty vyvážili. V takomto stave môže pokožka chýbajúcu vodu nahrádzať zvýšenou tvorbou maziva (obranný mechanizmus), čo častokrát vedie k upchatým pórom, podráždeniu, tvorbe suchých škvŕn (paradoxne) a vrások.

Dobrou správou ale je, že dehydratácia býva spôsobená najmä vonkajšími faktormi (slnko, mydlá, kozmetika, strava,…). Genetické dispozície tu zväčša nehrajú takmer žiadnu úlohu, preto je liečba dehydratovanej pokožky oveľa jednoduchšia v porovnaní s liečbou suchej kože.

Formy liečby dehydratovanej pokožky

Najlepšou liečbou a zároveň prevenciou je strava. Koža je jedným z posledných orgánov, do ktorých sa voda, ktorú vypijete, dostane. Koľko vody teda vypiť, aby došlo k hydratácii pleti aj tela? Vo všeobecnosti sa pre dospelého jedinca odporúča prijať denne (a rovnomerne) aspoň 2,5 až 3litre tekutín (tie môžu byť „skryté“ aj v zelenine či ovocí).

Ďalším spôsob ako sa pred dehydratáciou pokožky chrániť, je nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu, respektíve chrániť sa pred slnečnými lúčmi pomocou klobúkov, ľahkého voľného oblečenia a opaľovacích krémov.

Aby sa minimalizovala strata vody po sprchovaní, odporúča sa nanášať hydratačný krém ihneď po tom, čo vyjdete zo sprchovacieho kúta. Po aplikovaní hydratačného krému by ste mali naniesť zvlhčovací prípravok, ktorý zabráni tomu, aby sa vlhkosť z kože vo zvýšenej miere odparila.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy