Zdravie

Ochorenia kože, ktoré vám môžu znepríjemniť život. Ako si s nimi poradiť?

Kožné vyrážky a ochorenia kože sú bežným stavom. Zvyčajne pochádzajú z niečoho úplne neškodného, ako je reakcia na teplo, liek, rastlinu alebo nový čistiaci prostriedok, s ktorým ste v kontakte. Okolité podmienky, genetika a životný štýl sa podpisujú pod stav najväčšej časti vášho tela, kože. Ako si s nimi poradiť?

Bradavice a vyrážky

Vyrážky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela, od hlavy až po nohy. Dokonca sa môžu skrývať v trhlinách a záhyboch vašej pokožky. Niektoré z nich vás môžu dráždiť a iné si nemusíte ani všimnúť. Drobné výrastky, ktoré sa stávajú súčasťou vášho života však môžu byť predchodcom vzniku rakoviny. Aj z tohto dôvodu by ste mohli uvažovať nad odstránením bradavíc, na ktoré vás upozorní dermatológ.

Pretože rakovina kože môže byť veľmi závažná – dokonca aj život ohrozujúca – je dôležité poznať rozdiel medzi vyrážkou spôsobenou podráždením a tou, ktorá signalizuje jej rakovinu.

Čo je to mykóza nechtov?

Aj toto ochorenie patrí k závažným situáciám, ktoré dokážu veľmi nepríjemne zmeniť váš život. Plesňová infekcia nechtov je stav klinicky známy ako mykóza nechtov a je spôsobený plesňami, ktoré sú mikroskopickými organizmami, najčastejšie sú to dermatofyty a Candida. Huba sa prilepí k nechtu a postupne ho zničí. Približne 80 % hlásených prípadov postihuje nohy, a to najmä palec. Vyskytovať sa však môže aj na celej pokožke.

Prečo sa nakazíme?

Niektoré faktory, ktoré podporujú vznik mykózy nechtov, sú:

  • Malá rana v konkrétnej oblasti;
  • Potenie, nôh ktoré zostávajú vlhké;
  • Syntetické ponožky alebo tesné topánky;
  • Športy ako plávanie, turistika (únava a potenie);

Liečba mykózy nechtov

Liečba plesňových infekcií nechtov je nasledovná:

  • zastaviť šírenie huby v napadnutom nechte
  • obmedziť šírenie huby na zdravé nechty
  • zabezpečiť zdravú rekonštrukciu – regeneráciu nechtu

Liečba mykózy nechtov trvá dlho, pretože musíte počkať na to, aby celý cyklus regenerácie bol kompletný, aby sa odstránili huby z poškodeného nechtu. Preto dajte na rady odborného lekára a vytrvalo sa liečte, aby sa problém nerozšíril do väčších rozmerov.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy