Lifestyle

Ako vyzerá dokonalá starostlivosť o koňa

Kone sú úžasné a krásne zvieratá, ktoré si ale vyžadujú veľa starostlivosti a pozornosti. Zahŕňa to kŕmenie, tréning a udržanie koňa v dobrom zdravotnom stave. To je v Mnohých prípadoch veľkým problémom, ktorý môže mať nepríjemné následky.

Záľuba, ktorá vás obohatí

Vlastniť a starať sa o koňa alebo poníka je veľká zábava a nesmierne obohacujúca činnosť. Je to však aj veľká zodpovednosť a dlhodobý záväzok, pretože sa jedná o náročnú prácu a samozrejme aj financovanie.

Neexistuje žiadny „dokonalý“ spôsob, ako sa starať o všetky kone, pretože každé zviera a každá situácia je iná. Záleží len na vás, ako to zvládnete, ale ak sa pozriete na naše odborné rady, môžeme vám zabezpečiť, aby váš kôň alebo poník viedol dlhý, zdravý a šťastný život.

Zdravotná starostlivosť

Naplánujte si pravidelné veterinárne vyšetrenia. Fyzické a zubné kontroly u veterinára vás uistia, že váš kôň je zdravý a aktuálne aj zaočkovaný. Bežné očkovanie zahŕňa tetanus, chrípku koní, pneumóniu a besnotu. Váš kôň bude tiež potrebovať pravidelné odčervenie.

Konzumovanie trávy a sena pomáha udržiavať zuby vášho koňa v dobrom stave. Musíte sa postarať aj o pohodlie vášho koňa, napríklad aj výberom vhodnej ekzémovej deky, ktorá ho uchráni pred dotieravým hmyzom.

Vonkajšie poranenia

Kôň je silné a sofistikované zviera, ale veľmi ľahko sa môže zraniť, a to aj zanedbaním bežnej kontroly, ktorá by mala byť vykonaná po každej jazde. Treba dávať pozor na jeho vonkajšie poranenia spôsobené rôznymi predmetmi alebo konármi stromov, no aj tu môže byť hmyz nebezpečný. Preto sa do ich blízkosti umiestňujú pasce na ovady.

Aj pravidelná starostlivosť o srsť koňa je samozrejmá. Kôň sa veľmi rýchlo potí, preto treba myslieť na zníženie vlhkosti. Ak tieto veci podceníte, môže sa vám to vypomstiť v podobe kožných ochorení, čo nie je nič príjemné.
Aby vám mohlo toto zviera dlhodobo poskytovať svoje služby a spôsobovať radosť, nesmiete nič z toho vynechať.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy