Móda a štýl

Ako si vybrať zdravotne nezávadnú obuv?

Tesné topánky môžu spôsobiť zlé prúdenie krvného obehu, zarastanie nechtov na nohách alebo deformáciu prstov. A to ani zďaleka nie je všetko. Preto by ste si mali vedieť svoju obuv vybrať tak, aby vám nespôsobovala žiadne vážne zdravotné komplikácie a bola maximálne pohodlná. Ako?

Často si kupujeme topánky len na základe ich vzhľadu a štýlu. Áno, je pre nás dôležité, ako atraktívne a módne topánky vyzerajú. K výberu topánok však treba pristupovať so všetkou vážnosťou. Vaše zdravie predsa závisí aj od toho, čo máte na nohách. Aj kvalitné topánky na platforme sa môžu postarať o vaše pohodlie a lepšiu kondičku.

Nákup a svoju voľbu si dobre premyslite

Nekvalitné alebo nevhodné topánky môžu zatemniť váš život malými, ale nepríjemnými problémami, napríklad mozoľmi. Okrem toho môžu nastať oveľa vážnejšie problémy – choroby žíl, kĺbov, svalov a dokonca aj chrbtice. Preto sú pri výbere dôležité dve hlavné pravidlá:

  1. je lepšie pri nákupe nešetriť a

  2. vzdať sa možno krásnych, ale nepohodlných topánok.

Nemali by ste si kupovať nové topánky ráno, pretože do večera majú nohy tendenciu mierne opuchnúť a topánky zakúpené ráno sa môžu zdať vo večerných hodinách príliš tesné. Uistite sa, že vám topánka perfektne sedí – tesne prilieha k nohe, no zároveň ju nestláča.

Tesné topánky môžu spôsobiť zlé prúdenie krvného obehu, spomínané zarastanie nechtov alebo deformáciu prstov na nohách.

Obuv si vyskúšajte

Aj nové lodičky si treba odskúšať, aby ste v nich vydržali chodiť bez bolestí a deformácie chodidla niekoľko hodín.

Vyberte si topánky s mäkkou a pružnou podrážkou. Ohnite topánky v rukách. Kvalitná obuv má ľahké ohýbanie v podrážke, pričom sa vrchná časť topánky príliš nedeformuje. Na veľmi tenkej podrážke je vhodné chodiť iba po rovnej podlahe, chôdzu v takejto obuvi po asfalte možno len ťažko nazvať príjemnou – noha pocíti každý jeden kamienok.

Tak na to všetko myslite. Čím viac si dáte na procese celého nákupu záležať, tým viac pohodlnej chôdze si budete v topánkach užívať.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy