Super tipy

Aké kritériá by mal spĺňať energeticky účinný televízor?

Televízia je jedna z vecí, pri ktorej väčšina z nás strávi najviac voľného času. Pre zaujímavosť, z krajín V4 najviac sledujú TV Maďari. Ani mi na tom ale nie sme o nič horšie, v priemere sa pri sledovaní televízie oberáme až o štyri hodiny denne. Samozrejme, že sa na tom určitým spôsobom podpísala aj pandémia.

Nepríjemné na tom celom však nie je ani tak riziko poškodenia zraku, ale spotreba energie, ktorej cena stúpa a tak môže spôsobovať väčšie a nepríjemné prekvapenia v ročnom vyúčtovaní nájomného. Ako teda aj napriek tomu neprísť o tento milovaný komfort?

Riešením je výber kvalitného energeticky účinného televízora. Viete, aké kritériá by malo takéto zariadenie spĺňať?

​Základné údaje, ktorým by ste pri predaji LED obrazoviek venovať pozornosť

Aby ste nemuseli viniť za vysoké nedoplatky dobrú správu bytových domov, každé jedno nové zariadenie by malo byť kvalitné, čo vám povedia všetci a všade, ako ale tento parameter rozpoznáte na prvý pohľad? Ťažko. Orientačným bodom môže byť známa značka a vyššia cena, ani tie však nie sú vždy zárukou toho najlepšieho výberu. Byť nápomocné dobrej investícii ale môžu!

Je tiež dobré, ak si na trhu nájdete toho najlepšieho a overeného odborníka na predaj kvalitných LED obrazoviek.

Všetky kvalitné televízory by mali byť v obchode deklarované v súlade s návrhom energetického štítku pre televízory Európskej komisie a meracou normou IEC. Ak hľadáte kvalitu v úspore, zariadenia by mali byť označené triedou energetickej účinnosti A+.

Pokiaľ chcete kvalitný úsporný televízor, ideálne sú bežné zariadenia s veľkosťou obrazovky 28 alebo 32 palcov, čo zodpovedá uhlopriečke obrazovky 70 až 80 cm.

Väčšie zariadenie zvyčajne znamená aj výrazne vyššiu cenu, spotrebu a tým aj prevádzkové náklady. Mimochodom, platí pravidlo pre správny pomer veľkosti obrazovky a vzdialenosti sedadla: uhlopriečka obrazovky x 3.

Odhadované náklady na elektrickú energiu, pri priemernom využití TV, by tiež nemali byť vyššie ako 13 eur/rok. Odhadovaná spotreba energie by nemala byť vyššia ako 44 kWh/rok.

Namiesto kúpy môžete využiť servis LED obrazoviek

Dnešné televízory sú niečo ako počítače, takže bez inovácie a aktualizácie rýchlo zastarajú. To, čo ste si na trhu kúpili pred desiatimi rokmi, dnes už fungovať nemusí. To však nie je automaticky dôvod na vyhodenie. Využiť predsa môžete profesionálny servis LED obrazoviek.

Alebo, ak chcete moderné funkcie, môžete použiť set-top box, Google Chromecast stick alebo Amazon Fire TV. Všetky dodatočné zariadenia ponúkajú prístup k požičovniam filmov, YouTube a ďalším moderným aplikáciám a dokonca aj na starých televízoroch s pripojením HDMI vám budú fungovať.

Vyberte si LED alebo OLED technológiu obrazu

Dnes v podstate inú možnosť asi ani nemáte. LED televízory fungujú ako LCD televízory (tj televízory s displejom z tekutých kryštálov), no podsvietenie nezabezpečujú žiarivky, ale energeticky úsporné LED diódy. Zariadenia s LED podsvietením teda spotrebujú až o tretinu menej energie ako bežné LCD zariadenia.

Niektoré z najnovších modelov sú založené na technológii OLED, čo znamená „organická svetelná dióda“. Doteraz boli zariadenia pomerne drahé (od 1 500 eur vyššie), no odborníci považujú OLED za trend budúcnosti vhodný na masové využitie, preto postupne cena klesá. Pri OLED TV vytvárajú obraz priamo LED diódy (a nie tekuté kryštály). Výhoda je, že pri vyššej úspore získate aj lepšie kontrastné vlastnosti a výraznejšie farby.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy