Auto/moto

Čo sa dá vyčítať z energetického štítku na pneumatike?

Od konca roku 2012 platí nariadenie Európskej únie, ktoré prikazuje výrobcom pneumatík označiť svoje výrobky tzv. energetickými štítkami. Na nich musia byť uvedené tri základné parametre, ktoré môžu pomôcť spotrebiteľovi s výberom vhodnej pneumatiky.

Prvou veličinou je valivý odpor pneumatiky. To je sila, ktorá pri otáčaní pneumatiky pôsobí proti smeru jazdy. Práve tento parameter je dôležitý z hľadiska spotreby paliva. Čím nižší je valivý odpor, tým nižšia je aj spotreba paliva a naopak. Na štítku sa označuje písmenami A až G na stupnici, pričom A je najlepšia hodnota. Každý ďalší stupeň predstavuje asi o 1 deciliter paliva navyše, teda v prípade pneumatiky, ktorej valivý odpor je označený písmenom B, je spotreba oproti „áčku“ asi o 0,1 l na 100 najazdených kilometrov vyššia.

Ďalším ukazovateľom, ktorý je dôležitý pre správny výber pneumatiky, je priľnavosť na mokrom povrchu. Túto hodnotu nájdete tiež vo väčšine testov pneumatík. Pretože v našich zemepisných šírkach sa s mokrými cestami môžeme stretnúť počas celého roka, je to pre vodičov dôležitý ukazovateľ. Rozdiel v brzdnej dráhe osobného auta brzdiaceho z rýchlosti 80 km/h medzi pneumatikou v kategórii A a tou označenou písmenom F je viac ako 18 metrov.

Od roku 2012 musí byť každá pneumatika označená energetickým štítkom.

Posledným povinným údajom, ktorý musí byť na každej pneumatike, je jej vonkajšia hlučnosť. Na hluk za jazdy, ktorý od pneumatík vnímate vnútri vozidla, to ale nemá vôbec žiadny vplyv. Na štítku sa táto hodnota uvádza preto, že Európska únia sa snaží znižovať emisie hluku a zlepšovať životné prostredie, a týmto núti výrobcov postupne znižovať hlukovú záťaž. Každá čierna vlnka znamená rozdiel 3 dB vonkajšieho hluku. Pneumatika s tromi čiernymi vlnkami splňuje normu, ak má čiernych vlniek menej, je dosiahnutá úroveň hluku nižšia ako maximálna povolená hodnota.

Energetický štítok nám môže pomôcť pri výbere nového obutia, ale je dobré sledovať aj recenzie pneumatík a ohlasy ich užívateľov. Orientovať sa môžete aj podľa testov, ktorých vychádza každoročne celý rad od mnohých renomovaných autoklubov. Ak budete vyberať nové pneumatiky pre vaše auto, pozrite sa na náš e-shop s pneumatikami, kde nájdete energetický štítok na každom modeli.

Zdroj foto: Wikimedia.org

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy