Auto/moto

Aký imobilizér je pre vaše auto lepšie riešenie?

Kvalitné zabezpečenie auta, o ktoré sa stará aj imobilizér, je veľmi dôležité. Staršie vozidlá ale väčšinou ešte nie sú vybavené elektronickým imobilizérom, čo môže za určitých okolností znamenať, že poistné krytie komplexného poistenia pre prípad krádeže neexistuje. Navyše, autá bez elektronického imobilizéra sú ľahkou korisťou pre zlodejov áut. Z tohto dôvodu sa dodatočná montáž takéhoto bezpečnostného systému môže vyplatiť.

Dodatočná montáž však nie je taká jednoduchá a prináša aj určité náklady. Je tiež potrebné rozlišovať medzi elektromechanickým a elektrickým imobilizérom.

V čom sú výhodné elektromechanické imobilizéry?

Elektromechanické imobilizéry sú najvhodnejšie na dodatočnú montáž do staršieho auta. V tomto prípade je potrebné nainštalovať dodatočnú spínaciu skrinku. V tejto skrinke sú umiestnené pripojenia zo systému zapaľovania, prívod paliva a ovládanie motora, ak je k dispozícii. V podstate by sme mohli hovoriť o kompletnom chiptuningu, pomocou ktorého sa ovládajú všetky systémy vozidla.

Mimochodom, pri zapnutí imobilizéra, sa spomínané systémy prerušia a vozidlo nie je schopné prevádzky, takže je pre zlodejov nemožné ho odcudziť. Nevýhodou takýchto systémov je, že sa vždy musia aktivovať manuálne. To je možné vykonať pomocou prídavného spínača, čipovej karty alebo kľúča. Inštalácia však nie je taká náročná ako pri elektronickom imobilizéri.

Pre koho je výhodnejší elektronický imobilizér?

Pri elektronickom imobilizéri sa za určitých okolností môžu vyskytnúť aj závady. V každom prípade je jednoduchší na ovládanie. Ak nefunguje, v tom prípade sa na prístrojovej doske vozidla rozsvieti kontrolka, pričom pre laika nie je vždy ľahké poruchu lokalizovať. Väčšinou je to možné len v dielni s príslušným diagnostickým zariadením.

Dôvodom môže byť pokazený elektronický komponent alebo prerušený kábel. Oprava je potom obmedzená na výmenu zlomenej časti. Po oprave alebo oveľa väčšej výmene chybného náhradného dielu je zvyčajne potrebné znova aktualizovať softvér v riadiacej jednotke motora. Inak by sa mohlo stať, že to vedie k ďalším konfliktom v elektronike auta.

V každom prípade je kvalitný imobilizér pre vaše auto základné a najlepšie riešenie, ako ho ochrániť pred zlodejmi. Tak na jeho inštaláciu alebo opravu myslite.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy