Zdravie

Príčiny bolesti hlavy sú rôzne. Viete ich rozpoznať?

Bolí vás hlava? Príčiny bolesti sa líšia a pre ich trvalé odstránenie, alebo aspoň eliminovanie opakovaného výskytu, musíme vedieť rozpoznať, čo je príčinou bolesti hlavy.

Príčiny bolesti hlavy bývajú primárne sekundárne. U tých sekundárnych je bolesť hlavy spôsobená rôznymi život ohrozujúcimi ochoreniami, a je preto potrebné hneď na začiatku vylúčiť, či nejde o podobný prípad. 90 % bolestí hlavy sú však tie primárne. Nie sú o nič príjemnejšie a vôbec nie sú zriedkavé.

Bolesťou hlavy trpí väčšina z nás. Niektorí až príliš často

Sporadicky sa bolesť hlavy vyskytuje až u 90 % ľudí. Šťastných tých 10 %, ktorí nič podobné nezažijú. Nejde o žiadny zanedbateľný problém, pretože 20 % ľudí si sťažuje na časté bolesti hlavy a „ružová pilulka“ rozhodne nie je optimálnym riešením. 2 % populácie trpí dokonca každodennou bolesťou hlavy.

Najčastejšou primárnou bolesťou hlavy je migréna

Nejde len o samotnú bolesť hlavy. Tento zdravotný problém sprevádza množstvo ďalších nepríjemných príznakov, ktoré sa môžu objavovať pred vypuknutím migrény, ale aj tých, ktoré ju sprevádzajú. Migréna je choroba, ktorá nás vie vyradiť z bežného života aj na niekoľko dní. Pritom existujú pacienti, ktorých postihne aj 3 až 4× do mesiaca. To už nie ste schopní normálne fungovať v práci ani v súkromnom živote.

Migréna je záchvatové ochorenie prejavujúce sa silnými tenznými bolesťami často na jednej strane hlavy. Behom záchvatu sa bolesť môže postupne presunúť z jednej strany hlavy na druhú. Obvyklé záchvaty migrény trvajú od 4 do 72 hodín. Bývajú spojené s mnohými signálmi pred migrénou. Môže ísť o depresívne stavy, podráždenosť, niekoľko hodín trvajúce bolesti svalov, zívanie a ďalšie. Samotnú migrénu potom okrem silnej pulzujúcej bolesti sprevádza aj svetloplachosť, citlivosť na pachy, zvuky a často zvracanie v poslednom štádiu migrény.

Ďalšie primárne príčiny bolesti hlavy

Druhým typom primárnej bolesti je tenzná bolesť hlavy. Môže byť chronická aj epizodická. Ide o prudkú bolesť hlavy často u ľudí, ktorí bolesťami hlavy bežne netrpia.

Ďalšími primárnymi bolesťami hlavy sú tzv. cluste headache, ktoré postihujú najčastejšie jednu polovicu tela a hlavy v oblasti oka a spánku. Inými primárnymi bolesťami hlavy môžu byť benígne námahové bolesti, idiopatické bodavé bolesti a ďalšie.

Zájdite si s bolesťou hlavy za odborníkmi

Špecialistov na primárne bolesti hlavy, vrátane migrény, je centrum pre liečbu bolesti Pain Clinic. Odborníci z kliniky vedia, že často trpíme viac než musíme. Bolesti tenzného charakteru sa nemusia tlmiť iba analgetikami, ktoré nezaberú vždy. K dispozíciu sú tiež liečivá skupiny triptánov určené priamo na liečbu migrény.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy