Super tipy

Na dovolenku autom – na čo nezabudnúť?

Obdobie prázdnin a dovoleniek je síce ešte ďaleko, ale aj tak je vhodná doba naplánovať, kam budúci rok vyrazíte vy. Tradičnými dovolenkovými destináciami pre slovenských turistov zostávajú zaujímavé miesta v Poľsku, Chorvátsko a Taliansko, a to aj preto, že sa tam dá pohodlne dostať autom. Práve ním sa na cesty vydáva čoraz viac ľudí, dôvodov na to majú hneď niekoľko. Nasledujúce tipy sa vám budú hodiť bez ohľadu na cieľ cesty!

Byť mobilný je výhodné

Cestovanie po vlastnej osi oceňujú predovšetkým rodiny s deťmi, ktoré preferujú komfort a určitú nezávislosť – môžu si zastaviť kedykoľvek a kdekoľvek chcú, občerstviť sa, nemusí nikam ponáhľať a do kufra naložia všetko, čo uvezú a bez čoho sa nezaobídu. Navyše nie sú viazaní žiadnymi termíny cestovných kancelárií a vyjde je to ďaleko lacnejšie, ako keby si kupovali letenku. Plusom mobility je tiež to, že môžu spoznávať krásy celej cudzej krajiny a nie sú tak „pripútaní“ iba na jednom mieste. Predtým, než sa za hranice pozriete, nezabudnite si pripraviť všetky potrebné dokumenty a zistiť si, aké dopravné predpisy tu platí. Pre istotu nespoliehajte, že sa nič od minulého roka nezmenilo. Môže to byť síce vysoko pravdepodobné, ale predsa len „kto býva pripravený, nebýva prekvapený“. Lepšie stráviť pár minút vyhľadávaním informácií a zistiť, že všetko je po starom a „prinajhoršom“ si len informácie osviežiť, než potom ukrajovať z rozpočtu na zábavu, bývanie alebo prímorské kulinárske špeciality kvôli plateniu pokút za dopravné priestupky.

Nepodceňte bezpečnosť

Plno vodičov zabúda tiež prípravu samotného vozidla pred jazdou. Pozornosť venujte aj zdanlivým detailom, inak by sa mohla pohodová jazda premeniť na nočnú moru. Pred cestou sa vám rozhodne oplatí skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách. Podhustenie totiž zhoršuje ovládateľnosť auta a podľa štatistík patrí medzi najčastejšie príčiny nehôd. V extrémnych prípadoch dokonca môže pneumatika pri vysokej rýchlosti vybuchnúť – obzvlášť na diaľnici by to mohlo mať fatálne následky. Vaša bezpečnosť tak závisí z veľkej časti práve na pneumatikách, preto o ne nezabudnite starať.

Vykonajte dôležitú kontrolu

Premerať nezabudnite tiež hĺbku dezénu letných pneumatík. Požadovaná hodnota sa môže tiež v niektorých štátoch líšiť, postrážte si preto, či vyhovuje predpísaným normám nielen krajiny, do ktorej mierite, ale aj všetkým tým, cez ktoré vedie vaša trasa. A samozrejme „bernú mincí“ by mal byť stáť s najprísnejšími predpismi. Presne analyzovať zídenia pneumatiky, môžete pomocou malého posuvného nástroje – hĺbkomeru, ktorý zoženiete v každom autoservise.

Aby vám auto dobre išlo, odporúčame tiež nechať vykonať nastavenie geometrie kolies, predídete tak rade zbytočných komplikácií. Vykonávať by ste ho mali minimálne raz ročne, ideálne zakaždým, keď na ceste vojdete na nejakú väčšiu nerovnosť.

Skontrolovať nezabudnite tiež hladiny kvapalín, ktoré sa podieľa na prevádzky vozidla, či už ide o motorový olej, chladiace alebo brzdovú kvapalinu. A samozrejmosťou by mala byť aj klasická kontrola typu „svetlá svietia, stierače stierajú“, ktorú by sme mali, v ideálnom prípade, vykonávať pred každou jazdou …

A potom už zostáva len zabaliť a môžete vyraziť! Prajeme šťastnú cestu a veľa príjemných zážitkov na cestách!

Článok sme napísali spoločne s redaktormi z magazínu Forlis.eu!

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy