Nezařazené

Monitor dychu – jednoduché zariadenie, ktoré môže zachrániť vaše dieťa!

Prvý polrok života dieťatka je veľmi rizikový, objaviť sa v tomto období totiž môže veľa zákerných ochorení a problémov. Napríklad syndróm náhleho úmrtia, ktorý je postrachom všetkých rodičov. S ním vám pomôže práve monitor dychu!

Starostlivosť o malé dieťatko, najmä počas prvého roka života, je mimoriadne náročná. Problémom je najmä krehkosť dieťatka a intenzívny vývin, ktorým bábätko v tomto období prechádza. Pre rodičov sú tak prvé mesiace života ich potomka aj jednými z najťažších chvíľ v jeho živote. Ako rodič musíte neustále sledovať životné funkcie, hmotnosť, veľkosť a mnohé iné parametre dieťatka, ktorých zmena k horšiemu môže znamenať vážny problém. Po prvom polroku sa vývin začína upokojovať a vážne riziká sa pomaly stávajú menej vážnymi a častými. Medzi najnebezpečnejšie problémy, ktoré sa počas tohto prvého polroka života môžu objaviť, je syndróm náhleho úmrtia, skratkou SIDS. Ako hovorí jeho názov, dôsledkom tohto syndrómu je náhle úmrtie dieťatka počas tvrdého spánku. Nepríjemná je skutočnosť, že doposiaľ nebola zistená konkrétna príčina tohto syndrómu, existujú rizikové faktory, napríklad nízky vek matky, jej zlá životospráva počas tehotenstva, prípadne predčasné narodenie alebo nízka hmotnosť, ktoré môžu riziko zvýšiť, objaviť sa však bez varovania môže aj pri úplne zdravých bábätkách. Ako s ním bojovať? Snáď jediným riešením je monitor dychu.

Dva hlavné typy

Monitory dychu sa delia na dve základné kategórie – doskové a prenosné. Doskový monitor dychu sa skladá z podložky, ktorú umiestnite pod dieťatko, prípadne pod matrac, na ktorom leží a tela prístroja, ktorý vyhodnocuje údaje z podložky. Prenosné monitory sa zas zachytávajú priamo na telo dieťatka, najčastejšie v podobe rôznych náramkov a pásov, ktoré sa uchytia okolo bruška alebo na plienku. Treba povedať, že výhodnejším riešením sú zväčša práve doskové monitory dychu, ktoré nemusia byť v priamom kontakte s dieťatkom, nijako ho tak neobmedzujú v pohybe a väčšinou sú presnejšie, keďže prenosné monitory dychu môžu kvôli pohybom dieťatka a ich následným posunutím alebo priľahnutím zle vyhodnotiť situáciu.

Ako monitor dychu funguje?

Princíp fungovania monitorov dychu nie je nijako zložitý. Monitory dychu vyhodnocujú údaje z niekoľkých senzorov, čím sa zvyšuje presnosť ich merania. Presné senzory monitorujú pohyb dieťatka, ak zaznamenajú akékoľvek nezrovnalosti, ktoré by mohli znamenať zastavenie dýchanie alebo srdcovej činnosti, okamžite spúšťajú alarm. Na pohybový senzor sa spoliehajú najmä doskové monitory dychu, kedy je tento mimoriadne presný senzor umiestený v podložke, ktorá je pod dieťatkom. Prenosné monitory dychu sa zas môžu spoliehať na monitorovanie dýchania a srdcovej činnosti pomocou elektród, ktoré sa prichytia na telo dieťatka. Je asi jasné, že toto riešenie je menej praktické a pre dieťatko môže byť obmedzujúce.

Na správnom výbere záleží

Na trhu nájdete viacero rôznych typov monitorov dychu, je len na vás, ktorú možnosť uprednostníte. Dôležité je, aby bol monitor dychu čo najmenej obmedzujúci pre dieťa. Práve v tomto ohľade vyhrávajú doskové monitory dychu. Tie sú zas menej výhodné v prípade, keď monitor dychu potrebujete stále presúvať z jedného miesta na druhé. Podstatné je vyberať taký monitor dychu, ktorý bude vytvárať čo najmenej zbytočného elektromagnetického žiarenia, myslite na to, že bude neustále v blízosti vášho potomka. Hlavne, vyberajte na základe kvality, nie ceny. Ani tie drahšie monitory dychu totiž nie sú tak drahé, že by si ich bežný Slovák nemohol dovoliť. Ide predsa o zdravie a život toho najdrahšieho, čo v živote máte. Tak nečakajte, vyberte monitor dychu pre vaše dieťatko aj vy a spávajte bez stresu z možných problémov!

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy