Voľný čas a relax

Lovecká mágia stará ako ľudstvo

Dnes je lovectvo záľubou, ktorá spríjemňuje život už len hŕstke obyvateľov, a to najmä v hornatých oblastiach. V minulosti bola táto činnosť o niečom inom. V prvom rade to bolo výsadné postavenie, ktoré si mohlo dovoliť len panstvo a bohatý človek. Poddaní a menej majetní ľudia tieto osoby aj na základe toho považovali za niečo viac, za múdrejších a vážených občanov.

Dôležitá múdrosť prírody

Samozrejme, že v niektorých prípadoch to bolo aj celkom logické, pretože vo väčšine prípadov žili priamo v oblasti, kde skúmali každý jeden detail a na naplno sa venovali získavaniu všetkých informácií o nich.

Dnes sme svedkami toho, že sa stále viac vraciame k prírode a tomu čo nám ponúka. V minulosti to bolo prvoradé a ľudia sa riadili len s pomocou nej. Preto, ktorí v tejto oblasti pôsobili, museli byť znalí všetkého, a teda naozaj múdri. Okrem toho sa im však pripisovala aj nadprirodzená moc, čo samozrejme súviselo s nevedomosťou tých ostatných.

„Ak chceš trafiť“

V súčasnosti sa lovectvo povýšilo na vysokú úroveň, v ktorej sa využívanie moderných pomôcok naozaj oceňuje. Dnes vám pomôže termovízia, ktorá je výbavou moderného poľovníka. V minulosti ste potrebovali šťastie a možno aj trochu viac špecifických činností. K nim sa zaraďujú recepty, ktoré pomáhali lovcom napríklad lepšie trafiť zver.

„Na čo vystrelíš, všetko trafíš, len v prípade, ak usušíš netopiere a prach z nich zmiešaš s tým pušným.“

Niečo sa ujalo až dodnes

Samozrejme, že nie na všetkých poľovníkov sa môže vzťahovať toto tvrdenie, no určité povery sa objavujú aj dnes. Pre istotu si teda pred odchodom na lov do výbavy pribaľte nočné videnie, aby ste sa mohli spoľahnúť aspoň ne nejaké istoty.

Ak poľovník pred odchodom do lesa stretol ženu, veril, že mu to v love prinesie len nešťastie. Podobne to platilo, ak mu niekto pred touto činnosťou zaprial „Veľa šťastia“ a nie „Lovu zdar.“ Tiež sa poľovník nesmel umývať pred lovom, aby sa zver nevyplašila leskom jeho očí. Posúdenie týchto vecí necháme na vás, nemali by sme však zabudnúť ani na to, že viac menej tieto povery vychádzali aj z celkom logického uvažovania, ktoré sa pri love uplatňovalo už od začiatku.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy