Voľný čas a relax

Hospodárenie futbalových klubov musí byť na úrovni

Medzi tie najbohatšie kluby vo futbalovom svete sa ich dnes radí niekoľko. Vo svojej podstate je to predsa tiež veľká organizácia, ktorá má svojich zamestnancov plniacich stanovený cieľ.

To znamená, že aj futbalový klub bez ohľadu na svoju veľkosť by mal fungovať ako dokonale riadená firma s presnými pravidlami, o to viac, keď sa to začína už kontrolovať oveľa prísnejšie aj tu. Objem peňazí, ktoré sa v tomto športe ročne otočia nie je predsa najmenší.

Jednoduchý prehľad v číslach

Podľa zverejnených štúdií „Európskej elity v roku 2017“ sa pod hospodárenie a nárast percent smerom hore nepodpisuje len celkový obrat klubu. Patrí sem aj:

  • vedenie
  • športový potenciál klubu
  • práva na vysielané zápasy
  • podiel vlastníctva na štadióne
  • a samozrejme sila klubu u fanúšikov

V celkovom meradle, keď sa dá všetko dokopy a funguje tak ako má, vznikne silný klub Real Madrid, ktorého trhová hodnota v miliardách eur je 2,976, čo je druhá priečka, ktorú predbehol samotný Manchester United s 3,095 miliardami eur. Takmer 40 % podielu na tejto najvyššej cene pripadá britským mužstvám, ktoré patria pod najsilnejšie národné ligy.

Medzi 20 klubov najvyššej anglickej súťaže sa ročne rozdelí zhruba 5,9 miliardy eur, čo je samozrejme možné aj vďaka spomínaným prenosom z Ligy Majstrov a Európskej Ligy.

U nás to chce asi ešte čas

Samozrejme, že hovoríme o svetových značkách, ktorých hodnota je naozaj vysoká, čo v našich podmienkach celkom a jednoznačne tvrdiť nemôžeme. Neznamená to však, že náš potenciál nie je vysoký, o čom svedčí účasť na MS v roku 2010 v Juhoafrickej republike, čo bola naša historická premiéra. Tiež ani to, že hospodárenie a vedenie klubov je zlé.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy