Auto/moto

Ako zistiť u pneumatík dátum výroby?

Na bočnici každej pneumatiky možno nájsť celý rad kódov, označujúcich jej parametre. Okrem rozmerov a rýchlostného či hmotnostného indexu sa tam nachádza aj dvanásťmiestny kód DOT, čo je skratka pre americké ministerstvo dopravy (Department of Transportation). Tento údaj sa na pneumatikách uvádza skôr pre potreby amerických trhov, v Európe nie je povinný. Prevzala ho ale väčšina výrobcov a nájdeme ho tak skoro na všetkých pneumatikách, najčastejšie v skrátenej podobe posledného štvorčíslia.

Ako poznať vek pneumatiky?

Kód obsahuje okrem informácií o výrobcovi aj dátum výroby pneumatiky. To sa dá zistiť práve z posledných štyroch čísiel. Prvé dvojčíslo označuje týždeň v roku a druhé rok výroby. Ak je teda na pneumatike za skratkou DOT napríklad štvorčíslie 1018, znamená to, že bola vyrobená v desiatom týždni roku 2018.

Aké staré pneumatiky je možné predávať ako nové?

Vzhľadom k sezónnosti pneumatík musí ich výroba prebiehať s predstihom, aby výrobcovia stihli vyrobené kusy dodať do skladov obchodníkov. To znamená, že letné pneumatiky sa začínajú vyrábať v zime a naopak. Aj z tohto dôvodu sa tak pri nákupe celkom nových pneumatík môžete stretnúť s dátumom výroby v minulom roku.

Pri nákupe pneumatík hrá úlohu nielen dátum výroby, ale aj správne uskladnenie.

Sami výrobcovia sa rozhodli zbúrať mýtus, ktorý okolo označenia pneumatík panuje, pretože sa im v skladoch hromadili pneumatiky rok či dva staré. Nie je totiž pravda, že pneumatiky vyrobené v minulom roku by mali byť kvalitatívne horšie ako tie tohtoročné. Začínajú starnúť až pri namontovaní na vozidlo a ich používaním. Dôležitejšie ako samotný dátum výroby je predovšetkým správne uskladňovanie pneumatík.

Ak sú uskladnené v suchých a chladných priestoroch, vydržia v nezmenenom stave aj 5 rokov. Počas tejto doby ich možno predávať ako nové. Štúdia Michelinu uvádza, že rok uskladnenia zodpovedá 3 týždňom používania.

Vek pneumatík by nemal byť tým najdôležitejším kritériom vodičov pri rozhodovaní o nákupe. Ak zháňate nové pneumatiky a neviete, ako si vybrať, nechajte si poradiť v pneuservise, kde vám radi o pneumatikách povedia viac.

Zdroj foto: Pixabay.com

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy