Super tipy

Ako si vybrať správny horský bicykel?

Vyberáte si nový horský bicykel? Ak chcete ten najlepší, pri výbere by ste sa mali zamerať na niekoľko základných vecí. Aké sú to?

Pri kúpe horského bicykla si v prvom rade treba uvedomiť, že si kupujete stroj na niekoľko rokov za stovky eur. Vopred si tak treba naštudovať niektoré základné veci, aby ste potom neskôr kúpu neľutovali a nemuseli si kupovať nový bicykel. V prvom rade si možno kladiete otázku, či sa oplatí nový alebo jazdený bicykel. V prípade horských bicyklov je odpoveď jednoznačná – nový! Moderné horské bicykle totiž využívajú mnohé pokročilé technológie a pokiaľ nie ste mechanik, môžete jednoducho kúpiť mačku vo vreci, ktorú nebudete vedieť opravovať. Pri novom horskom bicykli problémy nehrozia, naviac je v záruke. Následne máte na výber dve hlavné kategórie horských bicyklov – hardtail a celoodpružené. Hardtail horské bicykle by ste si možno voľne preložili ako bicykle s pevným chvostom, a také v zásade aj sú – hovoríme tu o pevnom ráme, odpružená je v tomto prípade iba predná vidla. Pri celoodpružených bicykloch je odpružené aj zadné koleso, cez tlmič umiestnený na ráme bicykla. Na kombináciu cestného a bežného terénneho jazdenia je najvhodnejší jednoduchší hardtail, v prípade, že jazdíte po extrémnych terénoch, lepšou voľbou bude celoodpružený horský bicykel, ktorý toho v teréne zvládne viac.

Kvalita nadovšetko

Podstatným kritériom je aj veľkosť kolies – v prípade hardtail bicyklov máte najčastejšie na výber medzi 26 a 27,5 palcovými, celoodpružené bicykle sú posadené vyššie a využívajú buď 27,5 alebo 29 palcové kolesá. Vhodnú veľkosť kolies vyberiete na základe svojej výšky, menšie postavy ocenia skôr menšie kolesá, s ktorými sa lepšie manévruje, vyššie postavy zas väčšie kolesá, ktorú majú väčšiu zotrvačnosť. Ostatná výbava – brzdy, prehadzovačky a tlmiče bicykla, závisí od cenovej hladiny, tu platí jednoduchá rovnica, čím drahší bicykel, tým lepšiu výbavu bude mať. Ak nie ste náročný cyklista, no radi jazdíte v teréne, postačí vám aj lacnejší bicykel, no základom je vyberať značkové bicykle, ktoré aj pri lacnejších modeloch zaručujú vysokú kvalitu. Keď si kvalitný horský bicykel vyberiete, už len nasadiť prilbu, prípadne chrániče a vydať sa na jednu zo stoviek nádherných cyklotrás na Slovensku alebo v zahraničí. Prajeme veľa šťastných kilometrov!

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy