Zdravie

Teplá zima prebudila kliešte už teraz

Mnohí z nás si stále myslia, že kliešťa chytíme najčastejšie v lete. Ale to nie je vôbec pravda. Vyhovujú mu teplé zimy a prechodné obdobia, teda predovšetkým jarné a zime mesiace, kedy ešte nie je príliš teplo. V lete sa zdržuje na tienistých miestach a tam, kde je vlhko. Takže často vo vysokej tráve okolo vody.

Kliešť je nepríjemný a dokonca životu nebezpečný parazit. Nešíri len dve notoricky známe ochorenia. Tých nebezpečných je hneď sedem. Najnebezpečnejšie a najrozšírenejšie sú kliešťová encefalitída, známa aj pod názvom zápal mozgových blán, a lymská borelióza. Očkovanie existuje iba na kliešťovú encefalitídu a preočkovanosť v populácii nie je u nás príliš vysoká. V každom prípade je dôležité tohoto parazita čo najskôr objaviť a správne odstrániť. Pozrite sa, ako vybrať kliešťa. Ide o tú najdôležitejšiu prevenciu pred nákazou.

Ale pozor? Vedeli ste, že nebezpečnými chorobami, ktoré kliešť prenáša, sa môžete nakaziť aj inak než len tým, že sa vám prisaje k telu? Nebezpečné je predovšetkým piť nepasterizované ovčie, kozie a kravské mlieko, či konzumovať iné tepelne nespracované mliečne výrobky. Určite na to pri konzumácii mliečnych výrobkov myslite. Dajte si pozor predovšetkým v tehotenstve, pokiaľ bojujete s rôznymi chronickými ochoreniami, máte zníženú imunitu, alebo ste v seniorskom veku.

Kliešťová encefalitída môže byť smrteľnou

Snáď najobávanejším ochorením je kliešťová encefalitída. Ideálne je sa proti nej očkovať. Pri nákaze sa najprv objavia príznaky takmer totožné s chrípkou. Ak odznejú, obvykle sme nad nákazou zvíťazili. Pokiaľ nie, dostaneme sa do akútneho stavu spojeného so svetloplachosťou, zvracaním, nevoľnosťou, trasom, silnými bolesťami hlavy, vysokou horúčkou, s poruchami spánku, s obrnou končatín a s poruchami hlavových nervov. V tomto stave hrozia rôzne trvalé následky a dokonca smrť. Vážne problémy môžu pretrvávať aj rok po nákaze. Pacient môže skončiť v trvalom invalidnom dôchodku.

Lymská borelióza obvykle končí chronickými problémami

Proti borelióze neexistuje žiadne očkovanie. Infekcia je pritom veľmi závažná, dokáže dokonca prejsť z tehotnej ženy na plod. Často je sprievodným znakom tzv. erythema migrans, červená škvrna s bielym stredom na tele. Nemusí sa však objaviť vždy. Dôsledkom boreliózy môžu byť celoživotné bolesti. Je tiež podozrivá, čo sa týka chronickej únavy. Dokázané je, že spôsobuje opuchy kĺbov a končatín, boréliový lymfocytom, obrnu lícneho nervu aj poškodenie očných nervov. Veľmi závažné sú zápalové stavy. Borelióza spôsobuje zápaly srdcového svalu, mozgu, miechy, svalov, kože aj kĺbov.

Ďalšie závažné ochorenia z kliešťa

V našich klimatických podmienkach nenájdeme ďalšieho tak nebezpečného roznášača infekčných ochorení, akým je kliešť. Vedľa už dvoch zmienených a extrémne nebezpečných chorôb je schopný prenášať taktiež tularémiu, erlichiózu, neoehrlichiózu, bartonelózu a babasiózu. Vždy sa jedná o nepríjemné a nebezpečné infekcie. Najlepšie sa im ubránime prevenciou – snahou neprísť s kliešťom do styku, nenechať ho prisať sa nám na kožu, v prípade prisatia kliešťa správne odstrániť a miesto po odstránení dôkladne vydezinfikovať. Nikdy na kliešťa nesiahajte bez rukavíc, už vôbec ho nerozpučte rukou. Pozor si dajte tiež na prenos ochorení špinavými rukami cez spojivky.

Vedeli ste, že nakazený kliešť na nás nečíha iba v lese?

Stále častejšie sa ľudia nakazia bez toho, aby sa vôbec vydali do lesa, či niekam na výlet do hôr. Kliešť na nás môže číhať v parkoch, na neupravených trávnatých plochách v meste, okolo vodných zdrojov, taktiež doma na záhrade a na chalupe. Hlavne doma sa chceme cítiť bezpečne. Nikto sa nechce báť ľahnúť si do trávy, či si na trávniku urobiť piknik. Záhradu však musíme upraviť tak, aby sa na nej kliešťom nepáčilo, či sa na ňu vôbec nedostali. Aj keď ak máte voľne pustené zvieratá, úplne tomu nezabránite. Dôležitý je vždy nakrátko ostrihaný trávnik bez neupravených častí záhrady. Okolo trávniku a pozemku obecne sú veľmi vhodné štrkové plochy na geotextilnej fólii. Táto prekážka je pre kliešťa neprekonateľnou.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy