Bývanie

Zdravý dom potrebuje ochranu

Dom je pre mnohých vytúžená nehnuteľnosť, ide iba o váš osobný priestor, ktorý nemusíte zdieľať so susedmi. Väčšina tých, čo po vlastnom dome túžia si však neuvedomuje, že ide o investíciu, ktorú treba neustále zveľaďovať. Možno ste už počuli, že o rodinný dom sa treba neustále starať. Nie je to len fráza, ale často krutá realita, ktorá sa týka aj bytov.

O budovu sa treba neustále starať zvonku aj zvnútra aby bola zdravým príbytkom pre svojich obyvateľov. S tým súvisí nastavovanie okien, kontrola fasády, drenáž či protiplesňové a iné ochranné nátery. To všetko si rodinný dom vyžaduje v pravidelných intervaloch.

Medzi takéto činnosti patrí aj náročné natieranie striech. Veď predsa dom musí byť „zdraví“, a aby tomu tak bolo, potrebuje kvalitnú strechu, ktorá neprepustí žiadnu vonkajšiu vlhkosť, ale zároveň dovolí miestnostiam dýchať.

Faktory, ktoré vplývajú na stav strechy

Strecha by mala byť tou časťou domu, o ktorú by ste sa mali zaujímať najviac! Musí totiž bez poškodenia a oslabenia vydržať rôzne nástrahy počasia. Či už je to priame letné slnko, výdatný dážď alebo vysoká snehová pokrývka a ľad s prudkým vetrom.

Nejde teda len o fyzikálne vplyvy, ale aj o tie mechanické. Strecha musí vydržať tlak niekoľko kilogramov vážiaceho snehu. Navyše sa na nej môže objaviť korózia, či plesne. Všetko veľmi náročné podmienky.

Na výškové práce si zavolajte odborníkov

Udržať strechu v dobrej a zdravej kondícií pomôže pravidelné natieranie. Na trhu sú na výber rôzne farby s rôznymi vlastnosťami. Odborníci vám vedia presne poradiť podľa toho, z akého materiálu vaša strecha je. Záleží aj od jej veku, plochy či teplotného pásma.

Na základe toho sa potom rozhodnete medzi syntetickou, polyuretánovou či epoxidovou farbou. Takéto nátery strechu vyčistia, odmastia a dodajú jej potrebnú ochranu na ďalšie dni, mesiace či roky. Na nebezpečné výškové práce si však zavolajte odborníkov. Strecha totiž drží celý váš dom pokope, tak jej venujte primeranú starostlivosť!

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy