Vo svete prírodnej kozmetiky, ale aj v potravinárstve sa stále viac využíva v súčasnosti asi najznámejšia rastlinka. Charakteristická je svojou výraznou vôňou a zaujímavou farbou. Je to až pol metra vysoká levanduľa, ktorá v ideálnych podmienkach naozaj prekvitá.
Jej pôvod je v Stredozemí a spája sa najmä s francúzskym Provence, kde sa nachádzajú jej rozsiahle plantáže. Aj keď sa môže zdať, že sušené kvety levandule patria len do šatníkovej skrine, má pestré spektrum využitia.
Klasické využitie, ktoré sa osvedčilo
Ku klasickému využitiu levandule patria najmä jej priaznivé upokojujúce účinky. Pomáha pri prejavoch depresie, úzkosti a nepríjemných bolestiach hlavy. Tieto problémy trápia takmer každého dospelého človeka,
o sa samozrejme neskôr môže odraziť aj na iných veciach v bežnom živote. Jej sila je naozaj veľká a v mnohých prípadoch vás jemná vôňa levanduľového mydla uvoľní natoľko, že sa budete cítiť ako znovuzrodení.
Pestovať ju môžete aj doma
Levanduľu si môžete pestovať aj doma v kvetináči, vhodnejšie sú už vyrastené kvitnúce rastlinky, lebo levanduľa pestovaná zo semien kvitne až v druhom roku. Levanduli je potrebné dopriať dostatok slnka a ľahšiu pieso
natú pôdu. Neznáša vlhké bahnité prostredia, preto so zálievkou opatrne. Najvhodnejšou dobou zberu kvetu je obdobie okolo júla, kedy nie je rastlinka úplne rozkvitnutá, pretože inak pri procese sušenia kvety opadajú.
Ako sme už spomínali, sušené kvietky sa väčšinou vkladajú do malých vankúšikov, ktoré sa využívajú pri spánku. Vyrába sa z nej aj blahodárne pôsobiaci levanduľový olej, ktorý je vhodný na masáže. V niektorých prípadoch je levanduľa považovaná za silný prírodný zázrak, ktorý zvládne naozaj každý jeden problém.
Dokonalý všeliek
Samozrejme, že správny životný štýl je základom pre dosiahnutie dokonalého zdravia asi najdôležitejší a dokonca pomáha aj pri nenáročných cvikoch na zväčšenie penisu. Prekrvenie tela z času na čas naozaj pomáha a nikomu neuškodí. Pokiaľ sa ale necháte unášať účinkami tejto rastlinky, môžete si pomôcť v partnerskom zväzku tiež. V niektorých prípadoch sa dokonca odporúča ako jemné afrodiziakum a aromaterapia.
Využitie má aj v stravovaní
Dokonca ani v potrave nie je jej využitie ničím výnimočným. Pridáva sa k pečenému mäsu, hubovým jedlám a do niektorých polievok. Stáva sa aj prísadou limonád a nealkoholických nápojov, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkému záujmu.
Add Comment