Pod pojmom dress code si možno predstaviť akýsi manuál, čo si na tú či onú spoločenskú udalosť vziať na seba. Je to súhrn hesiel, ktoré sa píšu do pozvánok, aby všetci zúčastnení vedeli, aký odev je vhodný. Nemusí sa jednať len o významné spoločenské podujatia, stále pribúda firiem, ktoré od svojich zamestnancov tiež vyžadujú určitý dress code.
Ak obdržíme pozvanie do Štátnej opery alebo na spoločensky význačný bál, zrejme na ňom nájdeme ten najprísnejší dress code, a to White rozhodujuca. Znamená to, že u žien je vyžadovaná dlhá večerná róba, prípadne aj s rukavičkami. U mužov sa očakáva frak s bielou košeľou, vestou a motýlikom, oboje aj v bielej farbe. Oblek doplní čierne lakovky.
Ak sa chystáme na nejaký galavečer alebo inú dôležitú spoločenskú akciu, etiketa nám predpíše Black tie. Takže siahneme po dlhých spoločenských šatách, ľubovoľnej farby. Vziať si môžeme aj koktejlky, tie však nesmie byť kratšia ako na kolená. Určite tiež nie sú vhodné lesklé silonky. Páni by v tomto prípade mali doraziť v smokingu s bielou košeľou a motýlikom. Iná varianta tohto dress codu je Creative black tie. Podľa názvu, môžete byť trochu viac kreatívny. Šaty pokojne zvoľte o niečo výraznejšie, ale v prijateľnej dĺžke. Muži môžu siahnuť po čiernej košeli.
Semi-formal je oproti predchádzajúcim typom znateľne voľnejšie. Najčastejšie sa používa pri návšteve divadla. Dáma nesklame v koktejlkách, opäť nesmie byť veľmi krátke. A muž v tmavom obleku. Na niektoré firemné akcie býva vyžadovaný dress casual či Smart casual. Stále musíme byť elegantné, ale už neformálne. Ženy môžu zvoliť nohavice, šaty, sukne, rôzne strihy aj dĺžky. Nehodí sa snáď len džínsy a čokoľvek ultra krátkeho. Môžete mať aj nemusíte topánky na podpätku, vhodné je tiež lístoček. Pre pánov sú v tomto prípade najlepšie spoločenské nohavičky s košeľou. Sako ani kravata nie sú nutné. Možno si vztí aj sveter, prípadne kvalitné tričko s golierom.
Add Comment