Bývanie

Terasu si dokážete postaviť ako skladačku

Mať pri dome vlastnú terasu, to dnes nie je už nijak zložité. Stačí mať rovnú plochu a so šikovnými rukami si ju postavíte raz dva. Nebudete potrebovať žiadne ťažké mechanizmy, miešačku alebo si najímať partiu chlapov. Postaviť si drevenú terasu ide aj svojpomocne, keďže celý systém je ako skladačka. Práve v tomto článku vám povieme, ako na to.

Na výstavbu drevenej terasy sa využívajú terasové dosky, ktoré sú už prefabrikované na toto použitie. Majú teda ideálne vlastnosti stať sa jedinou pochôdznou plochou. Zvládajú zaťaženie nábytkom, ľuďmi a pri správnej starostlivosti výborne odolávajú zubu času. Najideálnejšie je zvoliť si terasové dosky z červeného smreka, ktorý je ako drevina priam stavaný na použitie v exteriéri. Dokáže sa totiž sám konzervovať a odpudzovať drevokazných škodcov.

Predpríprava – vyrovnanie plochy štrkom

Pri stavaní vlastnej terasy ako prvé potrebujete rovnú plochu. Prípadné drobné nerovnosti vyrovnáte násypom štrku pod budúcou terasou, ktorý slúži ako základ a takisto plní aj drenážnu funkciu. Nikdy ho nezabúdajte dostatočne zhutniť.

Kostra budúcej terasy

Samotné terasové dosky sa kladú na kostru vyhotovenú z drevených hranolov, vhodné opäť je, aby boli vyrobené z dreva červeného smreka a už vopred ošetrené napúšťadlom a lakom. Drevené hranoly je potrebné ukladať v dvoch vrstvách vo vzdialenosti približne pol metra. Prvú vrstvu hranolov pokladáme buď priamo na štrkový podklad alebo na špeciálne stojky, a to v smere kolmom na budúci vchod na terasu. Druhú vrstvu hranolov pokladáme v opačnom smere. Hranoly v prekryvoch spojíme, prostredníctvom skrutiek došikma.

Pokladanie terasových dosiek

Na takto vytvorený podklad môžeme následne pokladať terasové dosky. Začíname od krajov, pričom kladieme tak, aby boli dosky uložené kolmo na vchod na terasu. Dĺžku si je vopred potrebné prepočítať tak, aby každá terasová doska začínala a končila na podkladovom hranole. O ten ju fixujeme skrutkami, vždy dvoma na oboch stranách. Medzi terasovými doskami nechávajte malú medzeru, pretože drevený materiál sa v lete trošku roztiahne.

Detaily na koniec

Po položení celej podlahovej plochy terasy môžete pristúpiť k finálnym úpravám. Terasové dosky treba pretrieť olejom na drevo, pričom toto ošetrenie opakujte vždy na začiatku každej sezóny. K terase si môžete vyrobiť aj schodíky, prípadne zábradlie pre vyššiu bezpečnosť. Najjednoduchšie na to je použiť drevené plotové latky a hranoly.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy