Bývanie

Čo by ste mali vedieť o peletách a briketách?

Ekologicky priateľské spôsoby vykurovania si pomaly razia cesty do domácností. Drevo postupne odchádza do úzadia, elektrické a plynové vykurovanie je pridrahé a preto ho mnohí kombinujú s lacnejšou alternatívou – peletami a briketami.

Čo sú brikety a pelety?

Pelety a brikety sú vyrábané z pilín, konkrétne ich lisovaním. Pod vysokým tlakom a teplotou drevo uvoľní lignín, ktorý slúži ako prírodné spojivo.Obe sú oproti drevu účinnejšie, lepšie horia, sú ľahšie skladovateľné a zároveň si zachovávajú všetky jeho klady. Navyše, ide o ekologické palivo, ktoré produkuje skutočne nízke množstvo nebezpečných emisií.

Piliny pochádzajú z mäkkého alebo tvrdého dreva. Pelety a brikety sú teda vyrobené buď z mäkkých, tvrdých drevín alebo z ich kombinácie.

Pelety – ich výhody, nevýhody

Drevené pelety sa vyznačujú nízkym percentom vlhkosti. Horia dlhodobo a rovnomerne. Kvalitné pelety spoznáte ľahko – čím sú peletysvetlejšie, tým je vyššia aj ich kvalita. Dôvodom je, že svetlé pelety neobsahujú žiadnu kôru.

Pelety sa spaľujú v kotloch s automatickým podávačom. Jediné, čo teda musíte urobiť, je kotol alebo kozub pravidelne čistiť od popola. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena kotlu. Investícia sa vám ale do niekoľkých rokov vráti.

Brikety – ich výhody, nevýhody

Brikety sa od peliet svojimi výhodami veľmi nelíšia. Aj tu máte na výber hneď z niekoľkých druhov, rýchlo horiacich turbo brikiet s dierou, alebo dlhodobo horiacich nočných brikiet z kôry.

Využitie nájdu v kotloch, peciach či krboch. Kvôli ich používaniu nemusíte inštalovať žiadne dodatočné zariadenia.

Popol má využitie ako prírodné hnojivo

Určite vás poteší správa, že popol z oboch môžete využiť ako prírodné hnojivo a pohnojiť ním záhradku. Obsahuje totiž všetky potrebné živiny a minerály.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy