Super tipy

Skladáte puzzle? Preneste sa do histórie ich vzniku

Počiatky puzzle sa datujú do 17. storočia, keď európski kníhkupci vložili mapy na drevo a nakrájali ich na malé kúsky. Johnovi Spilsburovi, rytierovi a kartografovi, je pripísaný vynález prvej hry puzzle v roku 1767. Od vtedy bola úspešnou vzdelávacou hračkou.

Americké deti sa ešte stále učia geografiu tým, že sa hrajú s mapami Spojených štátov alebo celého sveta. Iniciátori puzzle skladačky z 18. storočia by boli ohromení, keby videli súčasné transformácie za posledných 250 rokov.

Hra puzzle si podmanila celý svet

Detské puzzle sa presunuli zo školských lavíc na čas pre zábavu, zobrazujú rôzne predmety, ako sú zvieratá, rozprávky pre deti a moderné príbehy superhrdinov. A novinkou nie sú už ani vizuálne zaujímavé 3D puzzle. Najväčším prekvapením pre prvých tvorcov puzzle by však bolo, ako hra puzzle chytila dospelých v minulom storočí.

Puzzle pre dospelých

Súčasné a najobľúbenejšie puzzle hry pre dospelých mali svoje korene až v roku 1900 a do roku 1908 v Spojených štátoch vyvolali totálne ohromenie. Mnohí spisovatelia tu vykresľovali neúprosný pokrok závislého človeka: od skeptika, ktorý sa najprv vysmieval puzzle hrám aké sú hlúpe a detinské, k zmätenému nadšencovi hlavolamu, ktorý zabudol na jednotlivé jedlá počas dňa, pretože mu chýba už iba jeden kus; k víťazovi s bledými očami, ktorý nakoniec položil posledný kus v ranných hodinách na svoje miesto.

Puzzle boli v tých časoch celkom veľkou výzvou. Väčšina z nich bola prestrihaná na kusy presne na farebných líniách.

Ani nedýchajte

Kýchanie alebo neopatrný pohyb by mohol spôsobiť ďalšiu večernú prácu naviac, pretože kúsky nedržali pevne pri sebe. A na rozdiel od detských puzzle, tie dospelé nemali na krabici žiaden obrázok, či pomôcku; ak by bol názov nejasný alebo zavádzajúci, skutočný predmet zostal tajomstvom, až kým sa nenainštalovali posledné kúsky.

Vedeli by ste si takto dnes predstaviť skladanie puzzle? Mnohí nadšenci určité áno. Tak to vyskúšajte aj vy a navštívte ten najlepší e-shop, v ktorom majú široký výber.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy