Bývanie

Nezabudnite na jar pripraviť aj jazierko na vašej záhrade

Jarná sezóna je v plnom prúde a vy sa okrem svojej záhrady musíte postarať o všetko, čo tvorí v exteriéri takéhoto okolia domu príjemnú harmóniu a symbiózu. A jazierko sem patrí tiež.

Ako na to?

Ak opadol posledný sneh a odišli mrazy, odrežte zožltnuté a zvädnuté listy rastlín. Odstráňte časť sedimentu zo spodnej časti jazierka, pomocou elektrického čerpadla, ktoré je na tento účel vyrobené.

Môžete si vziať mechanický model na čistenie malých rybníkov, ale pozor na živočíchy, ktoré môžete neodborným zásahom ohroziť. Ak už robíte dôkladnú kontrolu a údržbu, skontrolujte aj samotnú fóliu v jazierku, aby ste potom predišli prípadnému úniku vody.

Analyzujte vodu a používajte správne baktérie do jazierka

Od polovice apríla môžete zapnúť aj filtre a fontánu. Pred tým, než budete vyberať a sadiť do tohto ekologického systému samotné rastliny, však vykonajte analýzu samotnej vody. A nebojte sa použiť baktérie do jazierka, ktoré budú slúžiť ako prirodzená upratovacia čata a zachovajú vodu neustále čistú.

Najdôležitejšie parametre vody predstavujú hodnotu pH, obsah kyslíka a dusíka a samozrejme tvrdosť vody. Všetko dôkladne sledujte, pretože to môže mať vplyv na celú štruktúru jazierka.

Ako čistiť jazierko?

Takýto postup by sa mal vykonávať v priemere dvakrát ročne. Všetko však závisí od konkrétnych podmienok. Čistenie rybníkov sa ale najčastejšie vykonáva týmito spôsobmi:

  • mechanické čistenie – vykonávané pomocou klieští a nožníc, sietí doplnených špeciálnymi filtrami;
  • chemické čistenie – znamená použitie špeciálnych prípravkov do vody. Obnovujú kyslosť vody, odstraňujú z nej amoniak a škodlivé kovy alebo nevzhľadné zelené riasy, prípadne ju saturujú kyslíkom;
  • vystavenie účinkom ultrafialových lámp – mikroriasy, baktérie a vírusy pri takejto expozícii zomierajú, čo vám s čistotou rybníka určite pomôže.

Výber metódy a postupu závisí na vás, na veľkosti jazierka, toho čo v ňom máte a dostupnosti produktov, ktoré pri čistení použijete.

V súlade s týmito odporúčaniami bude jazierko dokonalé čisté, s krásnou vegetáciou a jeho zdravými obyvateľmi, ktorými môžu byť aj krásne rybky.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy