Bývanie

Leto bez bazéna? Ani náhodou. Ale ako vybrať ten správny?

Kto má záhradu, určite uvažoval o kúpe bazénu. Môže byť krytý aj otvorený, nadzemné i zapustený, poskytne súkromie, radosť a zábavu, uvoľnenie i pohyb. Tí šťastnejší bazén už majú a užívajú si osvieženie aj relax vo vode s rodinou, susedmi či priateľmi.

Čo poradiť tým, ktorí bazén ešte len obstarávajú? Hlavné kritériá pre výber bazéna budú – cena, veľkosť a nároky, možnosti umiestnenia, nutnosť stavebných prác a v neposlednom rade tiež náročnosť údržby a prevádzkové výdavky.

Najlacnejšie nafukovacie bazény

Najlacnejšie bazény, tie nafukovacie, možno brať ako príjemné osvieženie pre dospelých a veľkú zábavu pre deti. K tým najpredávanejším patrí tzv. Nafukovacie prstence. Na malú záhradu, chatu, či chalupu sú pre deti dostačujúce. Výhodou je najmä nízka obstarávacia cena, malé nároky na priestor a nesporná výhoda mobility. Tiež jednoduchá montáž je prednosťou tohto typu bazéna. Nafúkne sa horný nosný prstenec a bazén sa môže plniť vodou, pružné steny sa pri napúšťaní zdvihnú. Po sezóne sa bazén ventilom vypustí a uloží pre budúce leto. Nafukovacie bazény – prstence sa predávajú v rôznych veľkostiach a hĺbkach, ceny začínajú na niekoľkých tisíckach. Pri drahších modelov je v príslušenstve filtrácia a kovové schodíky, u ďalších je možnosť jednotlivé komponenty dokúpiť. Nevýhodou nafukovacích bazénov je ich mechanická zraniteľnosť a kratšia životnosť.

Nadzemné fóliové bazény

Fóliové nadzemné bazény s podpornou nosnou konštrukciou sú v Česku zrejme najrozšírenejšie. Majú kruhové, alebo oválne tvary, rôzne veľkosti a hĺbku najčastejšie 90 – 120 cm. V tejto kategórii je široký výber bazénov a ich príslušenstva. Samozrejmosťou aj u tých lacnejších sú schodíky a filtrácie. Dokúpiť sa dá nepreberné množstvo bazénových doplnkov. Výhodou je, že vďaka vzperám zostáva bazén na mieste celoročne. Na jeseň sa musí upustiť voda, v lete pred kúpaním sa bazén dôkladne vyčistí, úplne vypustí a dezinfikuje. Zložitejšie je jeho stavba. Pod bazén sa odporúča textilná podložka, pokladá sa na úplne rovnú zeminu, alebo piesok. Najnáročnejšie je správne rozmeranie a uloženie fólie. U zapojenie bazénového príslušenstva je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu. Ak sa na stavbu bazéna necítite, vyberte si predajcu, ktorý vám montáž zaistí. Zároveň sa od neho dozviete, ako o bazén a vodu starať. Tento typ bazéna je kompromisom ceny a úžitkových vlastností. Zaobstarať ho môžete od niekoľkých desiatok tisíc. Je potrebné počítať s jeho životnosťou, ktorú výrobcovia garantujú na bazén maximálne 15 rokov a na fólii 5 rokov.

Zapustené bazény

Zapustený bazén je veľká investícia, náklady môžu dosiahnuť niekoľko sto tisíc. Tiež náklady na prevádzku bazéna nie sú zanedbateľné. Závisí na umiestnenie bazéna, jeho veľkosti, technickom vybavení, type a kvalite konkrétneho modelu. Bazén, ktorý si kupujete do záhrady by mal byť jej neoddeliteľnou súčasťou. Umiestnenie v záhrade je nutné dôkladne premyslieť a na pomoc si prizvať záhradného architekta. Pomôže bazén do záhrady citlivo začleniť a poradiť aj s vhodným typom. Zapustený bazén môžete vybaviť protiprúdom, dokúpiť k nemu zastrešenie a predĺžiť si pôžitok z plávania. Na trhu je obrovský výber bazénov z plastických hmôt a laminátu, kovu, alebo betónu. Plastové / laminátové Pri voľbe laminátového bazéna máte na výber. Kúpiť už hotovú bazénovú vaňu / skelet určitého tvaru a veľkosti, alebo si nechať zvariť z polypropylénových dosiek bazén ľubovoľného tvaru presne na mieru. Inštalácia a zabudovanie sú v oboch prípadoch pomerne rýchle a jednoduché. Bazén môže mať zhotovené schodisko pre ľahší vstup do vody. Podľa odtoku vody možno voliť bazén s prelivom, kde siaha voda až po okraj a prepadá mriežkou do prepadového kanálika, alebo hladinovým odtokom (skimmerom), kde voda dosahuje cca 15 cm. Každý bazén musí mať vlastné filtračné zariadenie, ktoré udržuje čistotu vody. Doplniť sa dá osvetlením, ktoré určite oceníte pri nočnom kúpaní.

Počítajte s tým, že plastový povrch bazénu nie je úplne odolný voči mechanickému poškodeniu a vydutiu, môže sa vplyvom nadmerného tepla deformovať, alebo prasknúť. Udávaná garancie životnosti je maximálne niekoľko desiatok rokov. Pri drahších modeloch je bazén z odolnejšieho materiálu.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy