Bývanie

Klimatizácia robí domov, ktorý milujeme

Leto si určite každý z nás radšej užije u vody, najlepšie pri mori, než v rozžeravenom interiéri bytu či domu. Komfort domova so správnou teplotou nám prinesie klimatizácia.

Kedysi bola luxusom, dnes sa stala samozrejmosťou. Horúce letá znižujú kvalitu nášho spánku, často nás vyháňajú z domu a naše domovy robia neobývateľnými. Utrácame potom za posedenia v klimatizovaných reštauráciách a minieme viac, než by nás stála investícia do klimatizácie a jej prevádzka.

Pre mnohé interiéry je klimatizácia jednoznačnou voľbou. Južne orientované byty vie ochladiť na príjemnú teplotu, pritom si súčasne užívame krásne a slniečkom zaliate priestory. Taktiež môžu byť problémom na východ i na západ nasmerované spálne. V tých smerom na východ orientovaných izbách nás slniečko budí príliš skoro, tie na západ sa zas prehrievajú podvečerným slniečkom a nám sa v nich potom nedá spať. Aj pre tieto miestnosti je klimatizácia výborným riešením, aj keď ju zapíname iba na pár hodín denne. Kde však klimatizáciu potrebujeme vždy, to je podkrovie. Ani najlepšie urobené zateplenie nemusí stačiť k tomu, aby sa nám interiér podkrovia neprehrieval. Riešením pre podkrovné byty, domy, ale aj chalupy je klimatizácia.

Klimatizácia do domu chladí aj kúri

Moderná klimatizácia do domu nemusí byť len riešením, keď potrebujeme priestor ochladiť. Fungovať môže aj ako tepelné čerpadlo, ktoré má schopnosť kúriť. Je to ideálne riešenie napríklad do revitalizovaných obytných podkroví rodinných domov a na chalupy, kde by iné riešenie vykurovania bolo príliš nákladným. Často sa tiež kombinuje s vykurovaním pieckou či krbom.

Čo všetko dokáže klimatizácia do bytu?

V bytoch pravdepodobne funkciu vykurovania nevyužijeme, ale zaujímať nás budú iné funkcie klimatizácií. Klimatizácia do bytu ponúka aj schopnosť vysušiť priestor od nadbytočnej vlhkosti. Niektoré klimatizácie sú zas prispôsobené potrebám alergikov a domácností s malými deťmi. Čistia totiž vzduch od prachu, alergénov a roztočov.

Ako funguje klimatizácia a druhy klimatizácií

Bežné klimatizácia sa skladá z vnútornej a z vonkajšej jednotky. Zariadenie odčerpáva teplo z vnútorných priestorov a odvádza ho von mimo interiér. Jednosplitová klimatizácia má jednu vnútornú jednotku prepojenú s jednou vonkajšou. Multisplitová klimatizácia obvykle prepojuje dve až tri vnútorné jednotky s jednou vonkajšou. Tam, kde nie je možné na fasádu či balkón umiestniť vonkajšiu jednotku, sa často používa mobilná klimatizácia. Tá má iba vnútornú jednotku a vzduch sa odvádza cez okno obvykle pomocou vhodnej lišty, ktorá sa umiestni do pootvoreného okna. Je to síce kompromis, chladenie však funguje a niektoré podobné klimatizácie dokážu priestor aj vykúriť. Ide potom o zariadenie využiteľné ako v lete, tak v zime.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy