Bývanie

Čo je bioklimatická pergola a prečo by ste ju mali mať?

Bioklimatické pergoly sa tešia čoraz väčšej obľube, avšak nie každému je úplne jasné, čo to presne znamená. Prečo by mala byť práve táto pergola súčasťou vašej terasy?

Čo je bioklimatická pergola

Moderné pergoly s prívlastkom bioklimatické sú konštruované tak, aby mohli efektívne využiť bioklimatické procesy. Pergola vás ochráni pred nepriaznivými poveternostnými javmi ako je sneženie, dážď či priame slnečné žiarenie. Zároveň ale dokáže vďaka pohyblivým strešným lamelám vytvoriť optimálne podmienky pre relax a prepustiť toľko svetla a vzduchu, koľko je potrebné.

V praxi to znamená, že ak sa napríklad vzduch pod pergolou prehreje, naklopením lamiel sa dá odvetrať. Ak sú lamaly sklopené, ochránia vás pred slnkom aj dažďom. V kombinácii so zasklením, resp. zavretím terasy si tak vytvoríte priestor, ktorý môžete využívať aj v nečase.

Bioklimatické pergoly poskytujú viac ako ochranu

Primárna úloha pergoly je ochrana pred vplyvmi počasia. Pevné bioklimatické pergoly však umožňujú aj dobré odvetrávanie, reguláciu tepla a svetelnosti. Keď sú lamely poodchýlené, vzduch môže prirodzene cirkulovať.

Naklápaním lamiel je možné regulovať aj teplotu a svetelnosť pod pergolou. K niektorým modelom si môžete objednať aj príslušenstvo ako slnečný, veterný a dažďový senzor. V zime určite oceníte infra ohrievače.

Konštrukcia a materiál pergoly

Pergoly sú zvyčajne vyrábané z hliníku, ktorý je pevný, odolný, ľahký a má dlhú životnosť. Navyše si vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Bioklimatické pergoly majú strešnú konštrukciu z lamiel, ale vo všeobecnosti sa dá pergola zastrešiť aj inými materiálmi, napríklad špeciálnymi odolnými tkaninami. Aj na uzavretie terasy sa dajú použiť rôzne materiály, môžu to byť lamely, sklo alebo aj plast. Kvôli vetraniu je dobré mať aspoň niektoré steny posuvné.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy