Auto/moto

Máte auto pod kontrolou? Vyhnete sa chybám, ktoré spôsobujú najviac nehôd

Preprava autom je dnes už jedna zo základných podmienok na bezproblémový a pohodlný život. Avšak, ako každý jeden stroj, aj vozidlo potrebuje pravidelnú údržbu. Skladá sa z viac ako 6000 dielov, z ktorých, ak čo i len jeden vykazuje poruchu, môže spôsobiť vážnu nehodu.

Majte svoje auto pod kontrolou a vyhnete sa chybám, ktoré by mohli byť dôvodom vzniku dopravnej nehody.

​Začnite analýzou všetkých potrebných autodielov

Nehody sú v lepšom prípade menšími finančnými nepríjemnosťami a v horšom prípade zranením osôb. Závisí od množstva faktorov, ktoré nehodu zapríčinia. Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru SR sú to najmä nepozornosť a nedbalosť, ktoré spôsobujú na Slovenských cestách najčastejšie nehody.

Nie vždy však treba hľadať vinu v človeku. Občas môže zlyhať aj samotný stroj. V podstate to môže a nemusí vyplývať zas len z vašej nedbalosti, ak ste pred príchodom novej sezóny neskontrolovali, aké stopy na aute zanechala tá predošlá.

Zima vie byť aj k tým najodolnejším materiálom niekedy veľmi krutá, preto si to ešte overte. Možno stačí vymeniť len niektoré dôležité autodiely.

​Zistite, v akom stave je zotrvačník

K druhej najčastejšej príčine dopravných nehôd na slovenských cestách patria podľa štatistík prekračované rýchlosti. Nedovolená rýchlosť auta je veľmi nebezpečná vec, ktorá môže spôsobiť ohrozenie vášho i života iných účastníkov vozovky. Skúste to zmeniť svojím prístupom, správaním a používaním tempomatu.

Ďalšou dobrou vecou v tomto smere bude prekontrolovať v akom stave je zotrvačník. Kmitanie vo vysokých otáčkach motora môže spôsobiť nielen poškodenie hnacej jednotky auta, ale aj vznik dopravnej nehody.

​Dbajte na kvalitu stieračov a čisté čelné sklo

Najdôležitejšou vecou pri jazde v aute je dobrý výhľad na vozovku. Nekvalitné stierače a znečistené čelné sklo auta tomu ale bránia. Skúste ich vymeniť, aby ste mali o všetkom dianí na vozovke dokonalý prehľad. Rovnako sa oplatí myslieť na spätné zrkadlá a zadné čisté sklo auta.

Aj tieto dobre známe, no často podceňované veci vám môžu zachrániť život. Tak na to pri riadení svojho auta myslite.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy