Auto/moto

Ako na zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú základným a hlavným bodom prípravy auta na zimu. Čo by ste o zimných pneumatikách mali vedieť, aby bolo vaše zimné jazdenie bezpečné?

Zimné pneumatiky sú ako zimné topánky. V lete chodíme v tenkých teniskách s takmer žiadnou podrážkou. V lete sú také topánky úžasné, nie je nám v nich horúco, môžeme v nich behať, skákať, chodiť na nákupy, prechádzky… Kto z nás by však nosil takéto topánky aj v zime? Bolo by nám v nich v prvom rade chladno, keďže nemajú podrážku, šmýkali by sme sa na každom kroku a cítili sa mimoriadne nekomfortne. To isté platí aj pre letné a zimné pneumatiky. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej gumy, tá totiž vplyvom teplôt v lete rýchlo zmäkne. Ich dezén nie je nijako výrazný, sú prispôsobené na rýchlu a komfortnú jazdu na bežných cestách, tam sa cítia najlepšie. Ich opakom sú zimné pneumatiky, ktoré sú vyrobené z mäkšej gumy a ich dezén je prispôsobený tak, aby vás podržal na ľadových a snehových cestách. Mimochodom, minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík sú 3 milimetre.

Kedy prezúvať?

A je to tu. V predpovedi počasia hlásia mráz na najbližší týždeň a vy ešte máte letné gumy. Hor sa vybrať z garáže plechové disky s obutými zimnými pneumatikami. Plechové disky sú nepochybne najlepším základom pre zimné pneumatiky, investovať do drahých zliatinových kolies na zimu nemá veľký zmysel. Zimné pneumatiky teda obúvame niekedy koncom októbra, začiatkom novembra, kedy sa začnú objavovať prvé mrazy. Čo však, ak nemáte kde tie plechové disky s pneumatikami skladovať? Žiadny problém! Väčšina servisov ponúka možnosť uskladnenia zimných pneumatík, teda táto starosť rýchlo odpadá. Ak túto službu nevyužívate a pneumatiky skladujete u seba doma, mali by ste si zaobstarať nejaký stojan na pneumatiky, prípadne pneumatiky skladovať vertikálne na policiach a raz za mesiac ich otočiť. Vyhnite sa ukladaniu pneumatík na seba a opieraniu o ne nejakých predmetov, mohli by sa deformovať. Nakoniec zostáva len jedna činnosť, ktorá je však najdôležitejšia – výber správnych pneumatík. Povedal vám kamarát, že pneumatiky Matador sú najlacnejšie a najlepšie? Ide o vašu bezpečnosť, preto si túto informáciu overte. Na internete je mnoho testov zimných pneumatík, ak zistíte, že pneumatiky Matador vyhrávajú, prípadne majú dobré umiestnenia, choďte smelo do toho! Výberom správnych pneumatík si ušetríte kopu nervov a starostí.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy