Výraz „urologické ochorenia“ opisuje široké spektrum stavov, ktoré súvisia s filtráciou a prenášaním moču z tela. Tieto ochorenia môžu postihnúť mužov, ženy a deti všetkých vekových skupín.
Ochorenia postihujú veľmi špecifické časti tela. U žien zahŕňajú najmä močové cesty. U mužov ovplyvňujú močový trakt alebo reprodukčné orgány. V minulosti sa s týmito problémami spájala aj nevyhnutná obriezka, ktorá však nie je ničím výnimočným ani dnes. K tým najčastejším problémom v oblasti urológie sa dnes radia nasledovné.
Benígna prostatická hyperplázia (BPH)
Benígna prostatická hyperplázia (BPH) je zväčšená prostata. Je to nárast veľkosti prostaty hlavne u starších mužov. Nie vždy je priamo spojená s rakovinou prostaty.
Symptómy BPH sú spôsobené tlakom, ktorý môže spôsobovať väčšia a zväčšená prostata tlačiaca na močovú rúru uretru. Uretra je úzka trubica, ktorá prenáša moč z močového mechúra a z tela.
Muži s BPH môžu mať časté nutkanie na močenie. Môžu mať tiež slabý prúd moču, a keď ide o pocit, že močový mechúr nie je po močení prázdny. Váš lekár, ktorým je v tomto prípade vyhľadávaný urológ sa môže rozhodnúť tento stav sledovať alebo predpísať lieky, ako sú alfa-blokátory na jej úspešnú liečbu. Závažné prípady sa môžu liečiť aj chirurgicky.
Inkontinencia moču
Močová inkontinencia je strata kontroly močového mechúra. Výsledkom je neželaný únik moču. Táto situácia môže byť zo dňa na deň nepríjemnejšia, ale nie je to zriedkavé ochorenie. Len v USA sa z tohto ochorenia lieči viac ako 15 miliónov ľudí.
Existuje veľa vecí, ktoré môžu spôsobiť inkontinenciu. Niektorými z najbežnejších príčin sú:
- cukrovka
- tehotenstvo alebo pôrod
- hyperaktívny močový mechúr
- zväčšená prostata
- slabé svaly močového mechúra
- infekcie močových ciest
- Parkinsonova choroba a roztrúsená skleróza
- zranenia miechy
- ťažká zápcha
V niektorých prípadoch môžu pomôcť zmeny životného štýlu, ako napríklad kontrola príjmu tekutín.
Tipy na zlepšenie celkového urologického zdravia
Existuje niekoľko tipov na podporu dobrého urologického zdravia u dospelých a detí vrátane. Všeobecne sa však najčastejšie odporúča:
- Zostať hydratovaný;
- Piť brusnicovú šťavu na prevenciu infekcií močových ciest;
- Obmedziť množstvo soli a kofeínu, ktoré konzumujete;
- Zostať v rámci zdravého rozsahu hmotnosti;
- Nefajčiť;
- Posilňovať svaly panvovej oblasti pomocou špeciálneho cvičenia;
- Obmedziť príjem tekutín v nočných hodinách;
Add Comment