Auto/moto

Aká prilba je ideálna na motorku a aká na skúter?

Moto prilby sú povinné tak ako bezpečnostné pásy v aute. Iné nároky a očakávania sú však kladené na prilby na mestský skúter a iné na motorku.

Integrálne prilby

Pri jazde vo vyšších rýchlostiach je vhodné používať integrálne pevné moto prilby. Môže ísť o športové alebo cestné prilby, ktoré sú bezpečné, ale pri dlhých jazdách nemusia byť celkom najkomfortnejšie. Tieto prilby majú veľmi odolnú konštrukciu, chránia nielen hlavu ale aj bradu. Prilba má celistvú konštrukciu a nie je možné ju odklápať. Bežne majú prilby fóliu proti zahmlievaniu, slnečnú clonu, ventilačný systém či optimalizáciu pre dioptrické okuliare. Nadštandardom je napríklad LED osvetlenie.

Odklápacie prilby

Odklápacie prilby Shark sú najčastejšou voľbou na dlhé trasy. Ponúkajú totiž vysokú bezpečnosť aj komfort. Ide v podstate o kombináciu otvorenej a integrálnej prilby. Prilba chráni hlavu aj bradu, keďže sa dá jej časť vyklopiť, môžete sa pri zastávkach nechať osviežiť vánkom alebo prehodiť pár slov so spolucestujúcimi bez toho, aby ste si museli skladať prilbu.

Dajte si pozor na to, či je prilba homologovaná. Ak áno, môžete ju používať aj s vyklopenou prednou časťou, v opačnom prípade musí byť pri jazde sklopená.

Otvorené prilby

Na skúter, ktorý využívate na jazdu v meste vám postačí aj otvorená prilba. Tá nechráni bradu, takže je menej bezpečná ako predchádzajúce typy, ale je o poznanie pohodlnejšia. Nosiť však môžete aj odklápacie prilby Shark.

Otvorené prilby sa dajú rozdeliť na dva typy – s plexisklom a bez neho. Ak si vyberiete prilbu bez plexiskla, určite budete potrebovať okuliare, aby vás chránili pred vetrom, hmyzom a podobne. Otvorené prilby ponúkajú veľký výber rôznych štýlov aj farieb. Nájsť môžete aj dizajnové kúsky, ktoré budú pútať pozornosť na prvý pohľad.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy