Lifestyle

6 zaujímavostí o psíkoch

Svojich ľudských priateľov pravdepodobne poznáte veľmi dobre. Koľko toho ale viete o najlepšom priateľovi človeka?

Váš pes má pojem o čase – a chýbate mu keď ste preč
Ak si myslíte, že váš pes vie kedy je čas na večeru alebo prechádzku, máte pravdu! Psy berú do úvahy naše zvyky a tiež vnímajú ako plynie čas. Tak isto reagujú rozdielne na rôzne dlhé odlúčenie od svojich pánov.

Fúzy sú pre psa niečo ako druhé oči
Psy majú takú malú super schopnosť – dokážu „vidieť“ v tme. Ich fúzy dokážu zachytiť jemné zmeny v prúdení vzduchu a poskytujú psíkom informácie o veľkosti, tvare či pohybe blízkych vecí alebo živých tvorov. Psy tak lepšie vycítia blížiace sa nebezpečenstvo alebo korisť, dokonca aj v noci.

Prečo spia skrútené v klbku?
Mnoho psíkov, najmä starších, zvykne svoj peliešok pre psa obývať v schúlenej polohe. Je to v zásade inštinktívna záležitosť, ktorá psom pomáha zahriať sa a chrániť životne dôležité orgány počas spánku.

Ako sa potia psy?
Už ste sa zamysleli nad tým akým spôsobom sa ochladzuje pes? Nemôže si veľmi vyberať. Psy majú potné žľazy len na spodnej časti labiek, medzi vankúšikmi. Okrem toho sa ochladzujú už len dýchaním (s vyplazeným jazykom).

Čím je čuch psa výnimočný?
Záleží od plemena, ale vo všeobecnosti je čuchové ústrojenstvo psa vybavené 125 až 300 miliónmi
uchových buniek (človek ich má zhruba 5miliónov). A časť mozgu, ktorá „kontroluje“ vône, je u psov 40krát väčšia v porovnaní s rovnakou časťou mozgu človeka. Aj preto dokážu psíky vycítiť jemné zmeny ľudskej vône (rozdielne cítiť napríklad stresový pot a pot zo strachu).

Čo značí šklbanie labkami počas spánku?
Štúdie preukázali, že spánok ľudí a psov pozostáva z rovnakých spánkových cyklov. Fáza hlbokého spánku prechádza u psov, podobne ako u človeka, do tzv. REM fázy, ktorú charakterizuje psychomotorický nepokoj. Pohyby a šklbanie labkami či inými časťami tela počas spánku značí, že vášmu psíkovi sa niečo sníva:).

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy