Super tipy

Vyberáte solárnu nabíjačku?

Uvažujete nad tým, že by ste chceli využívať slnečné svetlo na nabíjanie mobilných zariadení, a zaobstarať si solárnu nabíjačku? Je to veľmi rozumné riešenie, ako získavať elektrinu z nevyčerpateľného zdroja energie a znížiť zároveň účty za elektrinu. Skúsme sa pozrieť, aké možnosti máme k dispozícii.

Solárne nabíjačky na mobil majú rôzny výkon a rôzne výstupné napätie. Dôležité je vedieť, na čo a kde má solárna nabíjačka slúžiť. Základom každej solárne nabíjačky sú fotovoltaické panely. Podľa toho, akú účinnosť majú, získame dané množstvo elektrickej energie za určitý čas. Dnes už aj menšie panely dokážu byť výkonnejšie, ako pred pár rokmi. Napríklad 15W nabíjačka už môže byť dvojpanelová, zatiaľ čo prednedávnom by sme na takýto výkon potrebovali štyri panely. Preto už moderné solárne nabíjačky dokážu nabíjať takou rýchlosťou, ako bežné nabíjačky do elektrickej zásuvky.

Solárna nabíjačka

Malé, a zvyčajne aj lacné nabíjačky, sú určené na núdzové dobitie baterky. Ich výkon býva nízky, a potrebujú dlhšiu dobu na dobitie väčšieho množstva energie pre batériu. Keďže sú malé a ľahké, sú vhodné do turistickej batožiny, no treba počítať s tým, že nabíjanie pomocou nich bude dlhé, a pomalé. Ak potrebujeme výkonnejšie solárne nabíjačky na mobil, budeme si vyberať z viacpanelových typov, ktoré už umožňujú rýchlejšie a efektívnejšie nabíjanie. Zvyčajne majú aj dva výstupy, takže môžeme nabíjať súčasne dva telefóny, alebo iné mobilné zariadenia, ako tablet alebo GPS. Pri výbere solárnej nabíjačky je dobré pozrieť si technické parametre, a to nielen výkon solárneho panelu. Dôležitý údaj je aj výstupné napätie. Niektoré solárne nabíjačky môžu uvádzať výstup až 2A, čo však v praxi znamená, že pri dvoch nabíjaných zariadeniach je každé napájané výstupom 1A. Tak nakoniec máme síce výkonný solárny panel, ale nabíjanie bude aj tak pomalé. Ak sme si už predbežne vybrali vhodnú solárnu nabíjačku, je dobré si overiť, či má aj funkciu automatického zapnutia nabíjania pri prerušení.

Zvyčajne lacnejšie nabíjačky môžu mať problém, že ak dôjde k prerušeniu nabíjania, napríklad ak slnko prekryje mrak, tak sa nabíjanie vypne. Mrak sa o chvíľu síce stratí, slnko začne opäť svietiť, no solárna nabíjačka už nezačne nabíjať, a je potrebné mobil odpojiť a znovu zapojiť. Takto sa môže stať, že si myslíte, že nabíjate mobil niekoľko hodín, a pritom sa nabíjanie mohlo prerušiť už o pár minút po začatí.

Elektrina do zásoby

Druhou kategóriou solárny nabíjačiek je externá nabíjačka kombinovaná s batériou. Je to vlastne solárny powerbank. Solárne panely sú menších rozmerov, niektoré nabíjačky majú možnosť sklápania solárnych panelov, čím sa získava väčšia plocha panelu, a tým aj vyšší výkon. Veľkou výhodou je, že nie je potrebné nabíjať priamo mobil, ale elektrická energia sa získava do zásoby, a mobilné zariadenie sa dobíja vtedy, keď je to potrebné. Takéto solárne powerbanky môžu mať ešte zabudované malé svetlo, ktoré je možné použiť na núdzové osvetlenie. Alternatívou k solárnemu powerbanku je kombinácia solárnej nabíjačky a samostatného powerbanku. Takto môžeme nabíjať cez deň, napr. doma alebo v práci, aj viacero záložných zdrojov, ktoré môžeme používať vtedy, keď elektrinu potrebujeme.

Používaním solárnych nabíjačiek získavame elektrickú energiu zo slnka. Je to nevyčerpateľný zdroj energie, a jeho využívaním zároveň znižujeme nielen účty za elektrinu, ale pomáhame znižovať zaťaženie životného prostredia získavaním elektriny z bežných zdrojov.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy