Móda a štýl

Kúzlo micelárnej vody odhalené!

Micelárna voda nie je v kozmetickom priemysle neznámym pojmom. Jej priam zázračné schopnosti využívajú profesionálni vizážisti už niekoľko rokov. Prípravok však rovnako dobre slúži aj slečnám, matkám a dámam – skrátka všetkým ženám, ktoré dbajú o svoju pleť. Fakt, že micelárna voda je pri čistení pleti mimoriadne účinná, je všeobecne známy. Už menej sa ale vie a hovorí o dôvodoch, ktoré k tomu vedú. Poďme to zmeniť a poodhaľme tajomstvo úspechu micelárnej vody!

Pojem micelárna voda môže vzbudzovať dojem marketingového ťaháku. Skutočne ide o reklamný trik? Je vôbec rozdiel medzi micelárnou a obyčajnou vodou? Je a dosť zásadný, hoci zloženie micelárnej vody v podstate nie je komplikované. Micelárna voda totiž obsahuje okrem vody isté množstvo povrchovo aktívnych látok. A práve ony vytvárajú zásadný rozdiel, vďaka ktorému si micelárna voda získala veľmi dobrú povesť.

Čo sú povrchovo aktívne látky?

Molekuly povrchovo aktívnych látok, ktoré sa nachádzajú v micelárnych vodách, si môžeme predstaviť ako hlavičky s chvostíkmi. Obe časti sa však vyznačujú odlišnými vlastnosťami. Zatiaľ čo hlavička vodu priťahuje, chvostík na ňu reaguje opačne – odpudzuje ju a, naopak, priťahuje oleje a mastnotu.

Ak by sa povrchovo aktívne látky dostali napríklad do mastného taniera, začali by okamžite pracovať. Mastnotu by „vyhľadali“ a doslova obklopili, absorbovali do seba. Po opláchnutí vodou by tak povrch predtým mastného taniera zostal pekne čistý. Povrchovo aktívne látky bývajú nielen súčasťou micelárnych vôd, ale aj šampónov, mydiel, pracích prostriedkov či sprchových gélov.

Čo sú micely?

Pokiaľ koncentrácia povrchovo aktívnych látok vo vode presiahne kritickú hranicu, začnú sa tieto látky zhlukovať a vytvárajú micely. Usporiadanie povrchovo aktívnych látok v tomto zhluku je nasledovné: hlavičky smerujú von a chvostíky dnu. V zásade teda hydrofilné hlavičky predstavujú akúsi ochranu pre hydrofóbne chvostíky. Táto „formácia“ však nie je pevná. Narušuje sa napríklad pri styku micely s hydrofilnou plochou. To znamená, že ak micelárnu vodu nanesiete na vatový tampón, molekuly povrchovo aktívnych látok priľnú hlavičkami k tampónu a chvostíky, ktoré priťahujú olejnaté vrstvy a mastnotu, „vystrčia“ von.

Oplachovať alebo nie?

Micelárna voda pre citlivú pleť má povesť univerzálneho prostriedku, ktorý v zásade netreba z tváre oplachovať. Stačí ho len jemnučko zotrieť. Je to naozaj tak? To záleží od zloženia prípravku a najmä akosti povrchovo aktívnych látok. Niektoré totiž môžu pôsobiť dráždivejšie. To sa však netýka micelárnej vody Bioderma Sensibio H2O. Micelárna voda Sensibio od Biodermy rešpektuje prirodzené pH pokožky a tiež jej ochrannú bariéru. Pleť nijako nenarúša ani nedráždi, práve naopak – je dokázané, že pri pravidelnom používaní znižuje citlivosť pokožky. Spýtajte sa na produkty a výhodné balíčky radu Sensibio vo vašej lekárni.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy